Бумът на инвестициите във възобновяеми енергийни източници се пренесе и в малките населени места, където има сериозен интерес за субсидиране на слънчеви инсталации.
Последната справка на фонд „Земеделие“ сочи, че само за последните три месеца са одобрени 37 подобни проекти с договорена субсидия за над 11,6 млн. лв., съобщиха за Investor.bg от ведомството.
Безвъзмездната помощ се отпуска по три от мерките на програмата, насочени за подкрепа на микропредприятията, за разнообразяване към неземеделски дейности и за услуги в малките населени места.
За разлика от крупните инвестиционни проекти в соларни паркове агросубсидиите се изплащат за по-малки съоръжения, които се очакваше да подпомогнат местния бизнес за намаляването на разходите му за енергия, поясниха експерти.
Максималната стойност на одобряваните проекти е в размер на 200 хиляди евро, като 80% от тази стойност се дава безвъзмездно.
Предимството на тези инвестиции са, че след изграждането на фотоволтаици дори с над 5 мегавата мощности, те могат да се включат към енергийната система на страната, като при това държавата осигурява дългосрочни договори за изкупуване на тока на преференциални цени.
Това е причината за огромния интерес към подобни проекти, поясниха експерти.
Само преди три месеца фонд „Земеделие“ беше одобрил близо 300 проекта от общо депозираните 700 инвестиционни предложения.
С одобрените проекти от последните три месеца постепенно се върви към усвояване на целия бюджет, предвиден за подпомагане на инвестициите за изграждане на микропредприятия.
От фонда поясниха още, че извън енергийните проекти за последните три месеца са одобрени общо 166 инвестиционни предложения само по две от мерките на програмата - за насърчаване на микропредприятията и за разнообразяване на бизнеса в селата, като одобрената субсидия по тях надхвърля 51,1 млн. лв.