Бизнесът изпитва остра нужда от кадри със специална подготовка или определена техническа квалификация, а не от специалисти със задължително висше образование, заяви заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Камен Колев, цитиран от БТА.
В страната усилено се търсят не толкова висшисти, а технически подготвени хора. По думите му бизнесът има най-голяма нужда от заварчици, асансьорни техници, електротехници и шивачки. Проблемът е, че образователната ни система не осигурява такива кадри.
В същото време от университетите излизат все повече завършили специалности като маркетинг, мениджмънт и бизнесадминистрация, коментира Колев. Той обясни, че много често професионалното образование е по-подходящо, защото то може много по-гъвкаво и за по-кратък период от време да обучи съответните кадри.
Стопанската камара беше днес домакин на кръгла маса за политиките за привличане на висококвалифицирани граждани от трети страни. С приетата през миналата година директива за прилагането на така наречената европейска „синя карта“ имигрантите извън ЕС могат законно да работят на територията на всяка държава от Евросъюза.
Според Камен Колев обаче бизнесът не е добре запознат с възможността за наемане на служители от трети страни чрез „синя карта“. Той припомни, че по закон работодателите могат да наемат висококвалифицирани служители от трети страни едва след като бюрата по труда направят проверка дали за съответната позиция не кандидатстват български граждани.
Общо за 2011 г. Агенцията по заетостта е издала общо 569 разрешения за работа за специалисти от Турция, Русия и Узбекистан.