След като вчера Европейската централна банка (ЕЦБ) опроверга българското министерство на финансите, което съобщи, че България изпълнява всички критерии за членство в еврозоната, днес финансовият министър влезе в задочен спор с колегите си от ЕЦБ.
Във вторник Министерството на финансите разпространи съобщение, че "България изпълнява всички критерии за членство в Еврозоната", като се позова на данни на Европейската централна банка.
Като степен за сближаването на страната към критериите за еврозоната беше посочен дългосрочният лихвен процент за месец май, който е 5,11%. Според експертите от финансовото министерство този показател е под референтната стойност от 5,8 на сто, въз основа на което се прави изводът, че по този начин се потвърждават данните от Доклада за конвергенцията, публикуван по-рано от Европейската централна банка.
Прави се и заключението, че благодарение на покриването на този показател България е една от трите държави в ЕС заедно с Дания и Швеция, които изпълняват критериите от Маастрихт за членство в еврозоната.
На въпрос на кореспондента на националното радио до ЕЦБ, доколко страната успява да покрие еврокритериите, от банката отговарят, че "в доклада за конвергенцията показателите са за периода април 2011 - март 2012 година и тези стойности не могат да се пренасят за никакъв друг период, както е представено в прессъобщението на българското финансово министерство"
Според институцията "пресмятането не е механично и изисква внимателен анализ за възможни отклонения".
"Освен това българският лев не участва в механизма ЕРМ 2 за обменния курс", където трябва да се следи поне 2 години. Следователно България не отговаря на критериите по член 104 от Договора за функциониране на ЕС, посочват от банката във Франкфурт.
По този повод днес министърът на финансите Симеон Дянков е коментирал, че писмото на ЕЦБ не е опровержение на заявеното от неговото министерство, предаде bTV.
Като се съгласи с някои от моментите в становището на банката, Дянков припомни, че ЕЦБ може да даде становище по приемането на България в еврозоната само след формалното кандидатстване от наша страна.
„И понеже България не е кандидатствала за еврозоната, критериите, които сега България изпълнява, и това го потвърждават в писмото, се отнасят само за този период”, коментира пред „Фокус” вицепремиерът. „Както ви е известно, ние не се подготвяме в момента да кандидатстваме за еврозоната, защото смятаме, че първо еврозоната трябва да се подобри от институционална гледна точка и чак тогава, като знаем къде влизаме, да кандидатстваме."