fallback

България и Германия бяха извадени от процедурата за прекомерен бюджетен дефицит

Понижаването на бюджетния дефицит на двете страни през 2011 г. под максималните норми от Пакта за стабилност и растеж, са основание за решението

16:26 | 22.06.12 г. 8
Автор - снимка
Редактор

Съветът на министрите на икономиката и финансите на държавите-членки на Европейския съюз (т. нар. ЕКОФИН) по препоръка на Европейската комисия извади България и Германия от списъка на страните, за които има отворена процедура за прекалено голям бюджетен дефицит, се посочва в изявление на ЕКОФИН, публикувано след обсъждането на въпроса на днешното заседание в Люксембург, съобщи РИА Новости.

Основание за решението е понижаването на бюджетния дефицит на двете страни под 3% от брутния им вътрешен продукт, както и положителните прогнози за 2013 г.

По последни данни на Евростат бюджетният дефицит на България през 2011 г. е бил 2,1% от БВП при 3,1% през 2010 г., а на Германия – 1,0% от БВП при 4,3% през 2010 г.

Процедурата за съкращаване на дефицита за България бе отворена през юли 2010 г., като от ЕКОФИН тогава поискаха той да падне под 3% от БВП не по-късно от 2011 г. За целта мерките за консолидирането на бюджета трябваше според съвета на министрите да достигат най-малко 0,75% от БВП през 2011 г.

От ЕК прогнозират, че бюджетният дефицит на България през 2012 г. ще достигне 1,9% от БВП, а през 2013 г. - 1,7% от БВП.

Вчера министрите на финансите на еврозоната (т. нар. Еврогрупа) препоръчаха Германия да бъде извадена от процедурата за прекалено голям дефицит.

Процедурата за принудително намаляване на бюджетния дефицит на Германия започна през декември 2009 г. и тогава ЕКОФИН поиска Германия да го приведе в съответствие с нормите на Пакта за стабилност и растеж не по-късно от 2013 г. За целта съветът поиска от Германия да предприеме мерки за бюджетна консолидация от най-малко 0,5% от БВП годишно за периода 2011-2013 г.

И за настоящата година Германия планира бюджетен дефицит от 1%, а за следващата – 0,5%, което до голяма степен съответства и на прогнозите на ЕК, се посочва в съобщението на ЕКОФИН.

Голям брой от държавите в ЕС не изпълняват нормите, залегнали в Пакта за стабилност и растеж, ограничаващи бюджетния дефицит до 3% от БВП, като 21 страни преминават в момента през процедура за принудителното му понижаване.

Те са длъжни да представят на ЕК бюджетните си планове и програми за мерки за намаляването на бюджетния дефицит до няколко години. ЕК проверява изпълнението на плановете и ако страните не се вместват в поставените цели, изисква допълнителни мерки за затягане на коланите.

От 2012 г. на държавите от еврозоната, които не изпълняват плановете за понижаване на дефицитите, могат да бъдат налагани глоби.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:33 | 14.09.22 г.
fallback