Развитието на шистовата индустрия в България има потенциал. До този извод стигнаха експерти от индустрията по време на конференцията „Проучване и производство на нефт и газ – новата технологична граница” в София.
Авийзър Тъкър от Енергийния институт към Тексаския университет предупреди обаче, че шистовият газ няма да превърне България в „Катар на Балканите”.
Според Тъкър разработването и експлоатацията на шистовите находища у нас биха увеличили местния добив и вероятно биха спомогнали за понижаване на цената на газа. Той обаче попари очакванията за печалби от износ, тъй като според него страната няма капацитет да изнася шистов газ, ако започне добив.
Участниците в конференцията се обединиха около мнението, че направените проучвания за шистов газ в Европа не са достатъчни, за да дадат яснота за възможността да се намали енергийната зависимост на Стария континент от Русия. Редица експерти изразиха и мнения, че е необходимо Европа да усъвършенства енергийното си законодателство, както и да подготви единна нормативна рамка не само за регулиране на сондажите за шистов газ, но и за целия енергиен сектор, както и да ускори либерализацията на енергийния пазар.
Участниците в конференцията обаче признаха за възможностите сондажите за шистов газ да причинят екологични проблеми, макар и да ги ограничиха единствено до отнемането на почвен слой. Те коментираха, че няма доказани случаи на замърсяване на вода заради технологията на добив на шистов газ, както и на земетресения заради сондажите.
Въпреки че беше направена сериозна ревизия в посока надолу на очаквания капацитет на залежите от шистов газ в Полша и въпреки решението на Exxon Mobile да се откаже от сондажи за шистов газ в страната, Варшава продължава да смята, че шистовите находища на синьо гориво са единствената ѝ алтернатива да намали енергийната си зависимост и потреблението на въглища.
„Оценките на залежите, с които страната разполага, не могат да дадат точна картина на производствения капацитет на находищата от шистов газ в Полша“, посочи Павел Поправа от полския Институт за енергийни изследвания по време на конференцията. Поправа допълни, че единственият начин да се направи точна оценка на залежите в страната е да се продължи с проучванията.
„Занижените оценки за залежите от шистов газ в Полша засега не са променили плановете на правителството за тяхното проучване и евентуално последваща експлоатация“, каза още Павел Поправа.
Експертът допълни, че влошените данни и решението на Exxon да спре да сондира в страната, не се е отразило на шистовата индустрия, на която Полша силно разчита за енергийната си независимост.