fallback

Комисията по конкуренцията води активна преписка с ЕК за картела при горивата

Съдът намалява до 50% размера на наложените от комисията санкции, като основният мотив е икономическата криза

11:57 | 12.06.12 г. 3

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) води активна кореспонденция с Европейската комисия по решението си от март тази година, с което обвини четири петролни компании за картелно споразумение при определянето на цените на горивата.

Това съобщи пред журналисти председателят на комисията Петко Николов, който поясни, че решението е оспорвано и от четирите компании „Лукойл България“ ЕООД, „Ромпетрол България“ АД, „Нафтекс Петрол“ ЕООД и „ОМВ България“ ООД, затова комисията подготвя експертното си становище по възраженията..

Преди да се произнесат по същността на спора, експертите от КЗК трябва да изяснят всички детайли по сравнителните анализи. Николов не се нае да прогнозира кога ще бъде готово крайното становище, тъй като кореспонденцията с ЕК не е приключила.

По повод обмисляните промени в Закона за защита на конкуренцията, с които се предвижда да се въведе нова регламентация при взаимоотношенията между производителите и търговските вериги, Николов обясни, че проектът на министерството на икономиката все още не е предоставен за съгласуване с КЗК.

Промените се правят по предложение на браншовите съюзи, които протестират срещу монополно фиксираните клаузи в договорите от страна на хипермаркетите като промоции и търговски отстъпки, в резултат на което производителите понасят големи загуби.

За миналата година антимонополният орган е образувал близо 1500 производства със съмнения за нарушения на законите за обществените поръчки и за конкуренцията.

След съответните проверки са обявени 1 250 решения, като общият размер на наложениет санкции надхвърлят 6,3 млн. лв.

За последните две години юристите от КЗК наблюдават тенденция за намаляване на наложените от тях санкции, след като решенията им бъдат оспорвани по съдебен ред от нарушителите. Основният мотив на съда е икономическата криза и невъзможността на компаниите да платят глобите, поясни Петко Николов.

В някои от случаите размерът на санкциите достига до 50%, което според юристите е твърде голямо намаление. При последните промени в закона за КЗК по искане на комисията тези санкции бяха увеличени, за да ограничат нарушенията в антимонополното право.

Юристите участваха в конференция за рисковете и възможностите в правилата на конкуренцията. След акцентите на форума бяха обменът на информация между компаниите и опасността от ограничаване на конкурентните права, вариантите за картелиране на пазарите и др.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:01 | 12.09.22 г.
fallback