Представители на Асоциацията на застрахователите в България настояват за изготвяне на концепция за налагане на приемлив за страната модел на застраховене срещу катастрофични рискове.
Бизнесът призова държавните институции да работят съвместно със застрахователните компании, така че да бъде създадена нормативна уредба, която да отговори на обществения интерес. Призивът е по повод щетите от земетресението в Перник, породило различни изказвания от страна на администрацията,в това число и за въвеждане на задължителна застраховка.
Коста Чолаков, зам.-председател на организацията, поиска да се направи мащабно проучване на чуждия опит, за да може да се намери най-правилният модел за застраховане в страната ни.
Миналата седмица зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев съобщи, че целта на правителството е всички частни имоти да бъдат застраховани в бъдеще. Той намекна, че вероятно ще бъде въведена задължителна застраховка на имотите срещу природни бедствия чрез въвеждането на катастрофичен пул, подобен на пуловете, които действат в Румъния и Турция.
Председателят на асоциацията Данчо Данчев посочи, че е честа практика управляващите в страната да вземат решения за задължително застраховане, без това да се съгласува с бизнеса.
По думите му задължителното застраховена на имуществото срещу катастрофични рискове е нож с две остриета. „Логично е всеки сам да се грижи за собствеността си, а не някой друг да поема щетите”, коментира Данчев.
От една страна задължителното застраховане би могло да вдигне покритието по застраховките на имуществото срещу последствията от различни природни бедствия, но от друга то би нарушило принципа на доброволността.
Задължителното застраховане би могло да премахне и всякакви стимули общините и държавата да вземат превантивни мерки срещу тези рискове, като например да почистват речните корита и да поддържат пътната инфраструктура, предупреждават от организацията.
Данчо Данчев съобщи, че след земетресението в Перник са заведени около 3 100 щети по обществени и частни сгради предимно в Перник и София, за които ще бъдат изплатени близо 5 млн. лева.
Това обаче не са представителни данни, тъй като са предоставени на асоциацията от 10-на компании. Според Данчев реалните щети са вероятно на двойна стойност.
Константин Велев от асоциацията на застрахователите допълни, че държавата и общините застраховат обществени сгради на по-ниски стойности, поради което обезщетенията не винаги са адекватни на реалната стойност на имуществото. Той посочи, че дори в центъра на София има обществени сгради, чиято реална стойност е за милиони, но те са застраховани на базата на оценка за около 200 хил. лева.