Над 22 хиляди млади хора ще бъдат назначени на работа през тази и следващата година по програми с национално финансиране. Този ангажимент поеха правителството, бизнесът и синдикатите, след като подписаха днес в Министерския съвет национално споразумение "Първа работа", предаде БТА.
Споразумението се сключва в изпълнение на националната инициатива "Работа за младите хора в България", което трябва да се изпълни през тази и следващата година.
Чрез него кабинетът, работодателите и синдикатите се ангажират да работят по инициативи, подкрепящи включването на младите хора на пазара на труда чрез осигуряване на възможности за придобиване на първи професионален опит и подпомагане на прехода им от образованието към професионалната реализация.
Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов каза, че единственото, което се иска от младите хора, за да бъдат наети по програмата, е да се регистрират в бюрата по труда.
При наемането на младежите те получават заплата и осигуровки според минималния праг на работата, която
извършват. Отделно ще се изплаща и половина минимална работна заплата за наставник на наетия млад служител, предвижда инициативата.Младенов посочи още, че през май безработицата е била 11 процента, при 11,4 процента през април. Статистиката на агенцията по заетостта отчита намалявана на безработните с 13 хиляди за един месец.
След подписването на документа премиерът Бойко Борисов заяви, че е много важно работодателите и синдикатите да подкрепят министерството в тази инициатива. „Това са хиляди хора, които по тази програма ще работят до 6 месеца, ще получават заплати и осигуровки“, допълни той.
Министър-председателят отново призова малките и средните фирми да кандидатстват с проекти по ОП "Конкурентоспособност", по която има финансиране от един милиард лева. Тези проекти също създават заетост и никак не е трудно да се кандидатства, посочи премиерът.
В съобщение до медиите от Българската стопанска камара коментират, че днешното споразумение е добра първа крачка, но далеч не е решение за справяне с тревожната тенденция за увеличаване на младежката безработица. По данни на камарата реалната младежка безработица у нас е около 50%.
Стопанската камара ще настоява за промени в Кодекса на труда в посока на улесняване на работодателя да освобождава работници в пенсионна възраст и разширяване възможностите за наемане на хора чрез агенциите за временна работа.
* Допълнена към 12.15 часа