Въпреки заявените намерения на финансовия министър Симеон Дянков да въведе строг ред при раздаването на бонуси в публичния сектор заради скандалите с раздадени допълнителни пари, премии в държавната администрация пак ще има, и то в немалки размери, предаде БТА.
При гласуването на окончателния вариант на Закона за държавния служител депутатите приеха, че един чиновник може да получи до десет допълнителни заплати годишно като бонус.
Допълнителното възнаграждение за постигнати резултати на един служител не може да надвишава 80 на сто от начислените му за съответната година основни заплати, решиха депутатите. То ще се изплаща четири пъти годишно, въз основа на оценка, направена от прекия ръководител.
В седемдневен срок държавният служител има право да обжалва оценката, която е получил. На оценка подлежи всеки в администрацията, който има стаж най-малко шест месеца в рамките на една календарна година, предвижда законът.
В новите текстове от закона е записано и отпадането на т. нар. клас "прослужено време". По този повод заместник-министърът на финансите Владислав Горанов увери, че няма да се намалят получаваните от държавните служители възнаграждения.
Брутната заплата в администрацията ще се формира от основна заплата и допълнителни възнаграждения за положен нощен и извънреден труд, за работа през официалните празници, за времето на разположение и за постигнати резултати.
Индивидуалният размер на основната заплата ще се определя на базата на нивото на заеманата длъжност, квалификацията и професионалният опит.
Разходите за допълнителните възнаграждения ще са в размер на не повече от 30 на сто от разходите за заплати и задължителни осигурителни вноски по бюджетите на разпоредителите, реши парламентът.
Според приетите текстове кариерното израстване ще зависи от годишната оценка на изпълнението на длъжността на държавния служител. Младшите рангове ще получават повишение след две или три последователни годишни оценки, а старшите - при три-четири, решиха записаха депутатите.
Христо Бисеров от ДПС коментира, че с приетите поправки един държавен служител ще има правна възможност да получи допълнително близо десет заплати на година. По думите му с тези пари се създава партийна аристокрация.
Светослав Тончев от ГЕРБ обясни, че бонуси за постигнати резултати няма да се раздават задължително. Според него това е една допълнителна правна възможност.
Димчо Михалевски от Коалиция за България посочи, че лоялността на държавни служители към ГЕРБ ще бъде тествана на всеки три месеца и това ще се отрази на допълнителното възнаграждение.