В условията на криза е важно държавите, които биха могли да си позволят да харчат повече, да го правят и то в сектори, които се нуждаят от тези инвестиции. Това съобщи в интервю за bTV еврокомисарят за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева.
Като припомни, че България е сред държавите от Европийския съюз с едно от най-ниските нива на външния дълг от 16% от БВП, комисар Георгиева посочи, че страната разполага с резерви да инвестира в образование и трудова заетост, които са важен фактор за нарастване на производителността на труда.
Независимо от досегашните опити за насърчаване на производителността българската икономика по този показател все още изостава значително от европейските държави. Данните от статистиката сочат, че производителността на труда в българските предприятия е едва 20% от тази в Европа, а самите европейци достигат 66% от производителността на колегите си в САЩ, припомни еврокомисарят.
На въпроса как би коментирала прилаганата от финансовия министър Симеон Дянков бюджетна политика, еврокомисар Георгиева припомни, че съществуващата макроикономическа стабилност е от изключителна важност за страната.
Според нея обаче е назрял моментът да се инжектира в сектори, които биха довели до повишаване на заетостта като например инвестициите в зелена икономика и професионалната квалификация на кадрите.
При влошаващата се демографска среда в страната за нас е ценно всяко дете, заетова е важно да се инвестира в образование, посочи още Кристалина Георгиева. Тя още веднъж подчерта, че трите големи теми, които трябва да се обсъждат в страната, са образованието, здравеопазването и работните места.
По въпроса за управлението на средствата от Сребърния фонд Георгиева припомни тезата си, че не може краткосрочните проблеми да се решават с ресурс, заделен за изпълнението на дългосрочни цели.
Според еврокомисаря единствено допустимото е, малка част от ресурса, например 10-15% от фонда, да се инвестира в по-високо рискови инструменти.