„Лошо обслужваните кредити са около 30% от всички, но въпреки това банковият сектор изключително добре пое ефекта от кризата, колкото и да са оплювани банките, включително и от финансовия министър“, заяви Стилиян Вътев, главен изпълнителен директор на ОББ, по време на бизнес закуска на тема „Защита и развитие на българското производство - фактор за излизане от кризата“.
Според него успешният български бизнес е инвестирал в имоти през годините на бума (2005-2009 г.) и поради фалита на инвестициите му в имоти, пред фалит е и реалният му производствен бизнес.
Вътев смята, че световната криза спука балона на имотите през 2009 г., защото иначе той щеше да се надуе още повече и да увреди икономиката непоправимо.
Препоръката на Вътев е държавата да постави акцент върху ПЧИ в производството, в селското стопанство, спа и културния туризъм и в развитието на транспорта и логистиката.
Например не трябва да се инвестира във фотоволтаици, защото след 15 години това ще е най-голямата измама за инвестиции от този тип.
Според него големият проблем е депресията в мисленето. „Шокът е толкова голям, че никой не смее да инвестира или да потребява и стои върху това, което е спестил. Хубаво е, че депозитите се увеличават, но за съжаление е за сметка на потреблението“, смята Вътев, който изрази мнението, че банковата активност е с нулев растеж.
Не можем да разчитаме на благоприятни външни фактори, тъй като Европа се тресе от дългова криза, която се задълбочава. Трябва да се спасяваме сами, обобщи Вътев.
„Ако емитираме външен дълг в следващите месеци и няма някакво сътресение на пазарите, доходността му ще е под 5%. Най-голямата грешка ще е държавата да изсмуква вътрешния ресурс за финансиране на външния дълг“, уточни Вътев.
„Държавата трябва да постави акцента не върху сумата на усвоените евросредства, а върху ефективността на проектите, защото половината от парите по програма ФАР бяха прахосани за автомобили и потребление“, смята банкерът.