За приемането на закон за частния фалит настояват от Асоциацията на ощетените от кредитори (АОК).
За Investor.bg Атанас Черногорски, член на ръководството на асоциацията, съобщи, че в момента експерти от организацията превеждат испанския, френския и британския закон за фалита на физически лица.
На базата на преводите, както и на изискванията, заложени в еврозаконодателството, организацията до месеци ще подготви проектозакон за частния фалит в България. Той ще бъде синхронизиран с българското законодателство и след това ще бъде предложен за обсъждане и съгласуване с всички заинтересовани лица, обясни Черногорски.
Той посочи, че в текстовете на проектозакона ще бъдат включени клаузи, които да защитават и кредиторите от недобросъвестни кредитополучатели, така че да се избегнат опити за злоупотреби.
Според изпълнителния директор на организацията „Активни потребители“ Богомил Николов, който от години настоява за изготвянето и приемането на закон за банкрута на физически лица, с приемането на специално законодателство ще се създаде процедура за обявяването на частен фалит и хората ще се чувстват защитени.
По думите на икономиста Любомир Христов законодателството трябва да дава отговор на въпросите на кредитополучателите за процедурата при изпадане в неплатежоспособност. Законът за частния фалит обаче трябва да защитава интересите на всички страни и да внася ред, така че хората, изпаднали във временно затруднение, да излязат успешно от него, посочи Христов.
Изпълнителният директор на консултантската компания КредитЦентър Тихомир Тошев също подкрепя приемането на закон за фалита на физически лица. Той каза, че над 2 млн. българи имат някакви кредитни задължения, а част от тези хора са близо до фалит.
Той обаче не смята, че такъв закон ще бъде приет в следващите 2-3 години.
Въпреки постоянния ръст на необслужваните кредити и на безработицата обаче, Тихомир Тошев не смята, че финансовата система е застрашена от банкрутите на длъжници. Според него тези случаи не са толкова много, че да застрашават пазара по някакъв начин.
Още през миналата година депутатът от ГЕРБ Емил Радев обяви, че управляващите също готвят закон за частния фалит, тъй като България е на път да остане единствената държава в Европейския съюз (ЕС) без законодателство, с което да се регламентира процедурата за банкрут на физически лица, отдавна позната и прилагана в други държави.
Другата страна в ЕС, която няма закон за фалит на физически лица, е Румъния. От 2010 г. обаче Букурещ работи по законовата регламентация на процедурата за фалит на физическо лице и защитата на кредитополучатели с временни затруднения.
Само в един случай българското законодателство предвижда производство по несъстоятелност на физическо лице – при обявяването на фалит от едноличен търговец.