fallback

Кой се страхува от вдигането на минималната заплата?

Двама бивши социални министри коментират как ще се отрази на бизнеса и на икономиката повишението на минималното възнаграждение

11:33 | 02.05.12 г. 16
Автор - снимка
Редактор

От вчера минималната работна заплата се увеличи с 20 лева до 290 лв., което е второто повишение в рамките на една година. Бюджетната програма на министерството на финансите предвижда минималното заплащане на труда да нараства поетапно, за да достигне ниво от 350 лева в следващите три години.

Предлагаме ви позицията на двама бивши социални министри – Иван Нейков и Христина Христова по въпроса как ще се отрази на българската икономика плануваното увеличение на минималното възнаграждение, като се има предвид острата реакция на бизнеса по темата.

Според Иван Нейков, председател на Балкански институт по труд и социална политика и бивш министър на труда в правителството на Иван Костов, увеличението на минималната заплата няма да се отрази негативно на икономиката, тъй като няма проинфлационен ефект.

Трябва ли да има фиксирана минимална работна заплата?

Да
Не
Не мога да преценя
Общо 813 гласа
В никакъв случай такова повишение няма да има негативни последици за бизнеса и за икономиката като цяло, каза той пред Investor.bg. Той припомни, че миналата година, когато имаше сериозни спорове между социалните партньори за повишението, бизнесът беше против най-вече с мотивите, че ще се наложи съкращаване на служители, ще загубим нови работни места и ще се увеличи сивата икономика.

Днес бившият социален министър твърди, че никоя от тези прогнози не се е сбъднала, поради вдигането на минималното възнаграждение. Ако има закриване на работни места, то е поради други причини, твърди Нейков.

Експертът обаче смята, че предвиденото повишение в следващите години няма да е панацея за доходите на българите и няма да помогне за икономическия растеж, тъй като в държавата липсва цялостна обща политика по доходите.

Икономиката няма да претърпи огромни загуби, както твърди бизнесът, и това повишение няма да бъде пречка за никого, смята Нейков. Не е правилно обаче да се занимаваме само с минималното възнаграждение, когато липсва обща политика по доходите, твърди експертът.

Според Нейков не е основателно и твърдението на работодатели, че при вдигане на минималната заплата, бизнесът ще плаща повече данъци и осигуровки. Той смята, че по този начин просто ще излязат повече пари на светло.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:07 | 14.09.22 г.
fallback