Краткосрочните индикатори потвърждават негативните тенденции в българската икономика, които се наблюдават от края на 2011 г., се казва в месечния икономически анализ на Райфайзенбанк (България) ЕАД за март.
„Развитието от последните месеци показва, че индустрията и износът вече не са фактори на икономическото възстановяване, за разлика от 2010 и 2011 г.”, коментира главният икономист на банката Калоян Ганев.
„Поради негативните развития, които виждаме в краткосрочната статистика, вероятно през първото тримесечие ще бъде отчетен минимален спад на брутния вътрешен продукт. Независимо от това, засега запазваме прогнозата си за около 1% растеж на икономиката през 2012 г.”, казва той.
Анализаторите на банката посочват следните основни макроикономически тенденции: Спадът на промишленото производство се е ускорил през януари до 3,1% на годишна база, а оборотът във вътрешната търговия се е свил спрямо януари 2011 г. с 3,3%. Износът на стоки спада в номинално изражение с 10,2% спрямо същия период на миналата година. През февруари месечната инфлация се е ускорила до 0,9% поради поскъпването на храните и горивата, след като суровият петрол достигна исторически най-високата си цена, измерена в евро. Състоянието на пазара на труда също се влошава - след отчетената безработица от 11,4% през последното тримесечие на 2011 г., през януари и февруари 2012 г. безработицата рязко се е повишила и достига 13,5%. Кредитите както за фирмите, така и за домакинствата са отбелязали спадове през февруари – съответно със 118,8 млн. лв. (0,4%) и 45,5 млн. лв. (0,2%) спрямо януари. Влошило се е и търговското салдо, а оттам и текущата сметка на платежния баланс, която през януари е била отрицателна в размер на 112 млн. евро.