Предвижда се отчитането на консумираната топлоенергия да стане ежемесечно, каза заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Валентин Николов, цитиран от БТА. За целта ще бъдат направени съответните промени в Закона за енергетиката. Възможно е законовите промени да допускат варианта „по желание“ за срока на отчитане, но като цяло ще се „върви към варианта ежемесечно отчитане", допълни Николов.
Той уточни, че е необходимо Законът за етажната собственост да бъде синхронизиран със Закона за енергетиката в частта за отчитане на топлоенергията. По думите на Николов вече има потребители в Пловдив, Варна и в София, които ползват уреди, позволяващи ежемесечно отчитане на топлоенергията.
„Аз лично споделям идеята за забрана на отказа от ползване на парно отопление в топлофицираните жилища“, коментира зам.-министърът. Той се аргументира, че „когато си купите апартамент с централно топлоснабдяване, не трябва да използвате примерно въглища или електрическа енергия за отопление".
Същевременно Валентин Николов призна, че изравнителните сметки, правени веднъж годишно, изненадват неприятно доста от потребителите и накърняват доверието в отчитането и калкулирането на топлоенергията.
Цената на топлоенергията може да се понижи с 5 до 7 процента от юли, ако се окаже, че от април цената на руския природен газ наистина бъде намалена с 11 на сто, каза от своя страна председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Той уточни, че в комисията все още няма информация от "Булгаргаз" за промени в цените на газа.