Парламентът прие да бъде създадена временна комисия, която да преразгледа наложения мораториум върху добива на шистов газ в България, предаде БТА.
В продължение на два месеца комисията ще проучва, анализира и обсъжда „добри практики и законодателни решения във връзка с регулирането на дейности по проучване и добив на подземни богатства при опазване на околната среда“.
Председател на комисията е Диан Червенкондев от ГЕРБ, а членове са колегите му Доброслав Димитров, Светлин Танчев, Димитър Лазаров, Недялко Славов и Иван Божилов, представителите на ДПС Искра Михайлова и Рамадан Аталай, от Атака – Деница Гаджева, от Коалиция за България - Петър Курумбашев и Кирил Добрев, от Синята коалиция – Иван Иванов, и от независимите депутати – Марио Тагарински.
Според Петко Ковачев от „Зелените“ създаването на комисията е в резултат на лобистки натиск да се възстанови търсенето на шистов газ у нас. Той посочи пред Investor.bg, че ако депутатите си свършат работата коректно, те ще стигнат до извода, че не е добре да се рискува с добива на шистов газ.
Председателят на гражданската инициатива за забрана на проучванията и добива на шистов газ Мариана Христова коментира за Investor.bg, че има нагласа да се правят промени в мораториума, както и че такива комисии обикновено взимат политически решения.
Според нея, ако правителството действително цели да вземе мотивирано решение за проучването и добива на шистов газ, то трябваше да бъде създадена научна комисия, в която да участват представители и на обществеността.
Докато в България се водят псевдодискусии за разработването на шистовите находища, в чужбина все повече се откриват нарушения и увреждания и се налагат забрани на сондажите. Христова посочи като пример Австрия, чието правителство наскоро е забранило на OMV да проучва за шистов газ след 10-дневни консултации с различни експерти.
В германската провинция Северен Рейн-Вестфалия също е въведена забрана, каза Мариана Христова. Местните власти дори са изпаднали в спор с Полша заради близките отстояния от границата на полските сондажи.
Тя припомни, че наскоро беше обявено, че капацитетът на находищата от шистов газ в Полша не е оправдал очакванията. Exxon Mobil се отказа да добива суровината, тъй като разработването на шистите е търговски неизгодно. Освен по-малките количества газ се е оказало, че самите „джобове“ са твърди и дълбоки, което би оскъпило процеса на добиване на суровината.