Премиерът на България Бойко Борисов заяви в предаването „Панорама” по БНТ, че проектът АЕЦ Белене е бил с предизвестен край.
Той се надява, че рано или късно прокуратурата ще предяви обвинения. Още със започването му са направени най-големите нарушения. За почти изградена централа се взема решение за продължаване на строителството без конкурс, посочи той.
После се решава, че технологията е остаряла. Вместо нов конкурс се решава да се тегли заем и се почне нов строеж. Затова проектът е компрометиран пред европейските ни партньори - той е направен на базата на измама, заяви Борисов.
Премиерът изтъкна отново, че БСП е тази, която не е желаела АЕЦ Белене. Умишлено не са подписали договора и не са започнали строителство. Ако го бяха направили, щяхме да достроим централата, както достроихме „Цанков камък” с цялата му глупост, каза той.
Не спряхме проекта преди три години защото се надявахме, че ще можем да го диверсифицираме. Междувременно трябваше да платим на доставчици по договори, обясни премиерът.
Относно доклада на банката консултант HSBC Борисов уточни, че той ще ни даде параметри - прогнозна цена на централата, на колко ще се продава токът след години, но няма да препоръча да се строи или не.
В подкрепа на монтирането на закупения за Белене реактор в Козлодуй, премиерът посочи, че там има цялата необходима инфраструктура - хранилище, инженери и т.н.
Най-важното сега са пети и шести блок – те са жизненоважни сега, седми - след 20 г. Монтирането на седми и удължаването живота на пети и шести блок ще са напълно достатъчен за нашите енергийни нужди, каза той.
Благодаря на Путин, че си удържа на думата и за “Южен поток” и за Белене, за да се уредят нещата в дружески отношения, да не се ходи по съдилища. Ще продължим преговорите с Русия за премахване на посредниците за газа, каза Борисов.
По въпроса със строежа на парогазова централа на площадката в Белене министър-председателят каза, че е хубаво да се построи една такава балансираща мощност, макар в момента токът от нея да изглежда скъп. Освен това държавата няма да се ангажира с изкупуване на електроенергията от тази централа, а и рано или късно трябва да либерализираме пазара.
По повод изявленията от лявото пространство, че едно следващо правителство трябва да поднови проекта АЕЦ Белене, Борисов каза, че този който иска да го стори трябва да убеди народа, че ще намери 20 млрд. лева, които не само че държавата ще плаща, но и ще поеме риска при авария да обезщетява Европа със стотици милиарди, което ще „заличи” страната.
Според него много по-голям проблем е енергийната ефективност. Панелните жилища, например - над 700 хил. трябва да се санират след 10-15 г. Вместо да се инвестира в АЕЦ, така можем да намалим с 30% разхода на ток. Сега един реактор работи само за да се компенсира изтичането по мрежата, посочи Борисов.
Проблемите в Горубсо и ОЦК премиерът обобщи като грешки на прехода. Как така са раздадени тези предприятия, попита той. Утре ще кажа в ОЦК, че всяка намеса на държавата в частно предприятие е незаконна, но трябва да сме солидарни с хората, които не получават заплати. Затова ще отпуснем по 325 лв. на работник от фонда за солидарност, което е законно.
Надявам се банките и собственика да се разберат за нов мениджмънт, охрана на комплекса и др. Целта ни е да създадем среда за това разбирателство, за да не се допусне фалит на дружеството, което разполага с модерна технология, чието внедряване ще го направи печелившо.
На въпрос на водещия, дали на наш терен не се „играе мач" Русия - Америка, премиерът заяви, че не се съобразяваме нито с едната, нито с другата страна, като изброи развитията по ключови въпроси напоследък: „Южен поток” - изгоден, „Бургас-Александруполис” - опасен, „Белене” - недиверсифициран, шистовият газ - обществото се обезпокои, мораториум докато ни се докаже, че няма проблем, ACTA - също. Още новини за АЕЦ Белене