Цената на природния газ за България ще бъде намалена с малко повече от 11% от 1 април, сочат предварителните разчети, оповестени днес в Газпром, съобщи БНР.
Намалението ще важи през следващите 9 месеца, тоест до изтичането на настоящия договор за доставки на руски газ.
Това стана ясно, след като приключи срещата на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев с председателя на управителния съвет и заместник-председател на съвета на директорите на "Газпром" Алексей Милер.
Руският газов гигант е обявил интерес към строежа на газова електроцентрала в Белене и смята да проучи възможността за участие в изграждането й.
България е поела ангажимента да заплати всичко, което е произведено за АЕЦ Белене до момента, стана ясно от думите на министър Добрев след срещата му със заместник-председателя на руското правителство Игор Сечин.
До края на април работните групи ще уточнят точно за каква стойност става дума. Преди два дни премиерът Бойко Борисов обяви, че за почти готовия реактор за АЕЦ Белене остава да се доплатят около 140 млн. евро. Според обобщени разчети на някои експерти общата сума, вложена досега по АЕЦ Белене, включително и работата по площадката, ще възлезе на около 1 млрд. евро.
Русия ще се включи и в работата по трансформиране на проекта „Белене” от два ядрени блока в един, който да бъде монтиран на площадката на АЕЦ Козлодуй.
Сечин и Добрев са констатирали, че след разговорите на премиерите на двете страни Владимир Путин и Бойко Борисов, е налице политическата воля за решаването на всички тези въпроси и сега на тях им остава само да уточнят детайлите. Миинистър Добрев е оценил пред българските журналисти в Москва срещите си като "много ползотворни" и "приятелски".
По време на разговорите изобщо не е ставало дума за компенсации, които България ще дължи заради отказа си от АЕЦ Белене, съобщават руски медии.