Проектът "Белене" трябва да бъде адаптиран за площадката в Козлодуй, тоест трябва да се подготви нов проект. Това коментира за БТА председателят на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев.
По думите му минимум пет-шест години ще отнемат проектирането и подготвителните дейности, за да започне самото строителство.
Преди да стартира реализацията на проекта за инсталиране на седми реактор в АЕЦ "Козлодуй", трябва да бъде направен технико-икономически анализ, който обосновава изграждането на такава мощност, и трябва да бъде изготвена и Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС), посочва още Цочев.
Междувременно трябва да бъдат направени проучвания на площадката, а след това трябва да се прецени дали ще бъде използван същият проект - на АЕЦ "Белене" - или ще бъде изменен, обясни председателят на АЯР.
Сегашният проект за АЕЦ "Белене" трябва да бъде съобразен с особеностите на площадката в Козлодуй, като хидрология, метеорология, сеизмични дадености, коментира още Цочев. Ако бъдат направени допълнителни промени със замяна на оборудване - например турбини или нещо друго, ще трябва цялостно препроектиране.
"Мисля, че трябва да има проект, който се казва АЕЦ "Козлодуй-седми блок" и той трябва да бъде съобразен с реалната площадка в АЕЦ "Козлодуй", посочи председателят на АЯР.
"Не може проектът "Белене" да се строи и да се мести на други места. Той трябва да бъде адаптиран за площадката в Козлодуй, тоест трябва да има нов проект", изрази той своето експертно мнение.
Новият проект ще трябва да мине през същата процедура като АЕЦ "Белене" за нотификация по Евратом, поясни Цочев.