България не може да си позволи цена от 10 милиарда евро за АЕЦ Белене, коментира министър-председателят Бойко Борисов, като поясни, че цена от около 6 милиарда евро плюс евентуален бъдещ заем от Русия за втората централа ще бъде непосилна за страната.
Борисов повтори, че няма да се строи втората централа и заради това, че не е намерен стратегически инвеститор от Европа. Така премиерът обобщи мотивите за решението на правителството да прекрати строителството на АЕЦ Белене.
Той припомни, че за започването на проекта „Белене“ е взет и заем от 220 млн. евро, като само лихвите по него, плащани от правителството, са 102 млн. лв. "При цена около 6 милиарда евро, с кредитния ресурс, който ни се предлага – между 10 и 12% лихва, за 6 години строеж тази централа отива някъде от порядъка на 10 милиарда евро или приблизително 20 милиарда лева", изчисли Борисов за „Белене“.
"Ние нямаме възможност да я платим, а и да задължим държавата поколения наред да плащат тези пари, няма как да стане. В същото време целият ядрен риск, ако нещо се случи там, на този земетръсен разлом, остава за сметка на България", подчерта премиерът. Той припомни, че в момента се водят две дела - в Женева и в Париж, заведени съответно от българската и от руската страна по този проект и това води до изразходване на още средства. Към момента за проекта АЕЦ "Белене" са изразходвани 1,4 млрд. лева , имаме да плащаме и още 220 млн. евро към БНП "Париба", каза Борисов.
За три години изплатените лихви по този кредит са 102 млн. лв., добави той.
Премиерът каза, че при разговора му с Владимир Путин е обсъждана именно тази тема, като по думите на Борисов Путин е обещал „дружески да се разделим по проекта „Белене“ и да продължим със строителството на „Южен поток“, в който участват и европейски компании. По план през декември 2015 г. трябва да започне първият етап от „Южен поток“, припомни Борисов. По думите му с участието в проекта България ще се превърне в газопреносен център на Балканите.
Борисов изрази надежда България да успее да договори и намаляване на цените на природния газ от Русия. Това също е било обсъждано в телефонния разговор с Владимир Путин.
Борисов посочи, че е решено да се доплатят още 140 млн. евро за вече готовия първи реактор на АЕЦ Белене и същевременно да започне процедура за това новият реактор да бъде монтиран на площадката на АЕЦ Козлодуй. Министър-председателят прогнозира, че 7-ми реактор на АЕЦ „Козлодуй” може да заработи след 6-7 години. „Понеже от 20 години „Белене” не е построена, мисля, че 6-7 години не са фатални”, каза Бойко Борисов. Във връзка с въпрос за направеното от предишното правителство по проекта „Белене“ Борисов риторично попита защо, ако са искали да построят централата, не са започнали да го правят, за да стане процесът необратим.
Одобрявате ли решението да се откажем от АЕЦ Белене?
На въпрос защо правителството не е изчакало доклада на британската банка - консултант по проекта, Борисов не отговори пряко, а само коментира, че „не бива да шикалкавим по този важен проект и да отлагаме решението за него“.