fallback

Бизнесът очерта рисковете от натиск за сваляне цените на лекарствата

Фармацевтичните компании представиха свои предложения за намаляване на цените, които изключват промяна в ДДС ставката и държавен натиск

17:10 | 05.03.12 г. 4

След като здравният министър Стефан Константинов предприе стъпки за административно понижаване на цените на лекарствата в България, реакцията на фармацевтичните производители и дистрибутори не закъсня. Управителят на консултантската фирма за фармацевтични анализи Top Management Advisors Юлиан Узунов обясни кои са рисковете от евентуално силово намаляване на цените.

Според анализаторската компания, която прави ежемесечни анализи на лекарствения пазар за 60 български и чуждестранни фармацевтични фирми у нас, има най-малко четири риска от понижаването на цените на лекарствените продукти с административни мерки.

Рисковете

Узунов поясни, че ако компаниите бъдат принудени да намалят цените на лекарствата си у нас, то те ще трябва да ги понижат и в други европейски държави, в които търгуват. Това обаче ще доведе до огромни загуби за компаниите, тъй като за разлика от България, фармацевтичните пазари в европейски държави са десетократно по-големи.

Друг риск, който може да повлече след себе си понижението на цените, е компаниите да изтеглят от нашия пазар определени продукти и така да лишат пациентите от тях. И сега пациенти търсят в чужбина медикаменти за лечението си. 

Узунов подчерта, че съществува реална опасност някои нови лекарства с модерни формули да не бъдат внасяни и да изчезнат от българския пазар. Иновативните продукти, които предлагат съвременно лечение са по-скъпи и може да се окаже, че компаниите нямат интерес да ги внасят.

На следващо място експертът подчерта опасността от появата на паралелен експорт. По думите на Узунов такъв може да бъде стимулиран, ако предназначени за България лекарства се изнасят за европейски страни, където ще бъдат продавани по-скъпо.

Предложенията

Фармацевтичните фирми дадоха свои предложения за понижаване на цените на медикаментите.

Един от механизмите е гарантиране на определен обем продажби, което да даде сигурност на компаниите. Анализаторът поясни, че ако производителят е предварително сигурен за реализацията на даден обем продукция, ще има възможност да намали цените, но засега министерството на здравеопазването не дава подобни гаранции при договарянето.

Друга спънка за производители, вносители и дистрибутори се явява постоянно променящата се нормативна среда. При условие, че нормативната база не са променя по няколко пъти в годината, компаниите биха намалили цените си, обясни Узунов. Според него това може да се постигне чрез по-добро сътрудничество между институциите.

Фармацевтичните фирми приемат възможността и за договаряне на големи отстъпки със здравната каса.

От консултантската компания посочиха, че регистрираните цени на лекарствата са сред най-ниските в Европейския съюз. В България средната цена на една опаковка лекарство, предназначено за продажба на дребно, е 3 евро без ДДС. Сред държавите от ЕС най-висока е тази цена в Германия, където една опаковка се продава средно за 17 евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:43 | 06.09.22 г.
fallback