В последната седмица дискусията за цените на лекарствата в България набра скорост, въпреки че години наред темата не беше повдигана нито от държавата, която регулира цените на медикаментите с рецепта, нито от пациентски и фармацевтични съсловия.
Повод за широкия дебат сега стана скандалното разкритие, че едни и същи лекарства се продават по-скъпо в България и по-евтино в съседни страни. На теория механизми за поевтиняване на лекарствата има, но на практика понижаването на цените им е почти невъзможно, или възможно за една нищожна част от предлаганите на пазара медикаменти.
Механизми за понижаване цените на лекарствата
Два начина за понижаване на цените на лекарствата бяха обявени от здравния министър публично, след като беше притиснат от твърдения за липсата на прозрачност по въпроса. Става дума само за лекарствата по лекарско предписание, които се плащат с публични средства и са държавно регулирани, докато цените на медикаментите без рецепта се определят на пазарен принцип.
Възможностите за поевтиняване на лекарствата се свеждат до намаляване на ДДС ставката за продуктите с рецепта (сега тя е 20%) и договарянето на по-големи отстъпки в цените на медикаментите между здравната каса и фармацевтичните производители.
И двете възможности обаче са на практика неприложими в България и могат да бъдат тълкувани по-скоро като опит на властта да балансира между различни интереси на пазар за милиарди, а не на икономическа логика.
Ще се променя ли ДДС ставката за лекарствата
Финансовият министър Симеон Дянков категорично отхвърли възможността за по-ниска ДДС ставка върху лекарствата, плащани с публични средства. Той се мотивира с въведената преди година преференциална ставка на ДДС в туризма, което обаче не доведе до намаляването на цените в сектора. Премиерът Бойко Борисов допълни, че ако се пристъпи към подобна преференция за лекарствата, други браншове също ще поискат преференциално ДДС ставка. Освен това годишно в хазната влизат над 100 млн. лева от данък добавената стойност върху лекарствата.
Възможни ли са по-големи отстъпки
Фармацевтичните производители нямат интерес да продават на здравната каса по-евтино медикаменти, за които всъщност са единствен производител или вносител.
Въпреки това късно снощи производителите на оригинални и на генерични медикаменти са обещали на здравния министър до средата на март да предложат нови, по-ниски цени на лекраствата. Според председателя на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители Деян Денев могат да се направят отстъпки от 5-10 на сто. По думите му отстъпките могат да бъдат валидни само за българския пазар.
Засега обаче това са обещания, в които едва ли и самите научноизследователски фирми вярват. До две седмици трябва да стане ясно ще има ли наистина отстъпки при договарянето на цените със здравната каса, за кои медикаменти, или това е поредният опит за туширане на скандал в загубилата доверието на хората здравна система.
Понижение на цените не се постига с натиск
Ако здравната каса направи опит да наложи на чуждите фармацевтични производители ниски цени, които не са в интерес на фирмите, най-вероятно тези компании ще се изтеглят от българския пазар, а това ще доведе до дефицит за някои лекарствени продукти. Подобни опасения са напълно реални, тъй като много често фармацевтичните фирми са монополисти в предлагането на един или друг лекарствен продукт.