След ЕВН България и останалите две електроразпределителни дружества E.OН България и ЧЕЗ обявиха предложенията си за поскъпването на тока от 1 юли 2012 г. за периода до юни 2013 г.
Това е първият етап от определянето на цените на електроенергията, които, след решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), влизат в сила от полугодието на всяка година.
Е.ОН България предлага средното увеличение на крайната цена за потребителите от Варна и Североизточна България да бъде 9,1 процента, съобщиха от дружеството.
От Е.ОН България посочват, че предлаганото изменение на цената е необходимо, защото отразява възникналите нови обстоятелства, свързани с европейските изисквания за включване на тока от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и последващата либерализация на пазара.
Е.ОН България съобщава, че новите цени са изчислени при сега действащите цени на НЕК и производителите на електроенергия. От дружеството заявяват още, че няма да включат в ценовото си заявление до ДКЕВР предложение за въвеждането на такса "мощност".
Предложението на ЧЕЗ България е увеличението да бъде средно с 6,44%. Така цената за битовите абонати би поскъпнала с 1 ст. на киловатчас (1,1 ст./кВтч дневна и 0,9 ст./ кВтч нощна тарифа), а за бизнес клиентите на ниско напрежение – с 0,8 ст./ кВтч (без ДДС).
Поясненията от ЧЕЗ България са, при средномесечна консумация на домакинство в Западна България от 200 кВтч (включително дневна и нощна тарифа), или 32,45 лева (с ДДС), средномесечната сметка за електроенергия би се увеличила с 2,49 лева (с ДДС).
От ЧЕЗ изчисляват, че 151 млн. лева ще са необходимите инвестиции за поддържане и развитие на електроразпределителната мрежа в Западна България за периода 01 юли 2012 г. – 01 юли 2013 г.