От началото на тази година са в сила промените в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), според които преференциалната стравка от 9% в туризма ще се прилага само за пакетните услуги при настаняването в хотелите, а не както досега за всички туристически услуги. Това беше разяснено на семинар, проведен в рамките на най-голямото туристическо изложение „Ваканция и спа експо“, открито днес от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Според новите правила преференциалната ставка от 9% ще се начислява само за нощувка, хранене и включен транспорт, а за всички други допълнителни услуги, които хотелите ще предлагат, ще важи общата ставка от 20% за ДДС. Това обясни Симеон Симеонов, данъчен консултант на Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА).
Симеонов обясни, че услуги като ползване на СПА, фитнес или други допълнителни екстри ще се облагат с 20%. Той разясни още, че ако закуската, обядът и вечерята са част от услугата настаняване, те ще се облагат с преференциалата ставка, но в случай на свободна консумация от страна на туристите, тогава върху услугата ще се начислява 20%.
Браншовиците нямат яснота по прилагането на промените, тъй като още не е одобрен и правилникът за прилагането на законовите промени. Според тях забавянето на правилника ще доведе до сериозни проблеми в осчетоводяването на услугите, особено в момент, когато зимният сезон е в разгара си.
Представители на бизнеса окачествиха тези промени като изключително затормозяващи, защото ще натоварят с излишна бумащина не само хотелиерите, но и туристическите агенции, които сключват договорите за пакетните услуги.
Хотелиерите също изразиха недоволството си от факта, че ще трябва да издават по две отделни фактури за всяка услуга, в случаите, когато в рамките на пакета са предоставени и допълнителни екстри.
Според хотелиели намалената ДДС ставка в туризма няма да намали крайната цена на услугата, защото непрекъснато растат допълнителните разходи за горива, трудови възнаграждения и др.
Преференциалната ставка за ДДС за индивидуалните и групови пътувания в туризма беше приета още в края на 2010 г. и влезе в сила от април 2011 г. Последните промени обаче се окачествяват от бранша като изключително тромави.