На петата година от членството си в Европейския съюз България и Румъния трудно се доближават в развитието си до останалите държави от Европейския съюз, като по състоянието на икономиката, качеството на живот, нивото на демокрация и държавното управление остават съизмерими с останалите държави от Балканския полуостров.
Това показва новосъздаденият индекс на наваксването (catch-up index), изработен от експерти на Институт „Отворено общество“, който сравнява България с останалите 26 държави от Европейския съюз плюс оставащите да се присъединят Хърватия, Исландия, Сърбия, Черна гора, Албания, Турция, Македония, Босна и Херцеговина.
При сравняването на 35-те европейски държави са използвани 47 критерия за оценка, като държавите са разпределени в шест клъстера по сходно ниво на развитие. България е поставена в петата група заедно с Хърватска, Латвия, Румъния и Черна гора, като след тях са очакващите за членство в ЕС Сърбия, Македония, Турция, Албания, Босна и Херцеговина.
По основните четири критерия за състояние на икономиката, качеството на живота, демокрацията и държавното управление страната ни е на 28 място, следвана от Румъния, съобщи експертът от „Отворено общество“ Ася Кавръкова при представянето на анализ за членството на България в ЕС и конкурентоспособността на българската икономика.
Въпреки че по степен на икономическо развитие индексът на страната е значително висок - 38, то качеството ни на живот е 30, което е по-ниско дори от стандарта на държави като Сърбия и Черна гора, където този индекс е съответно 32 и 31. Люксембург държи първенството по състояние на икономиката с показател от 75 точки.
По ниво на демокрация индексът на България е 34 при 32 за Румъния. По отношение на държавното управление България отново е с две точки над Румъния с индекс от 35 точки. По тези два показателя двете държави бележат сравнително развитие спрямо другите държави на Балканите.
Сравнявайки нивото на настигане на всички новоприсъединили се държави към старите членки от ЕС, експертите установяват, че Чехия, Естония и Словения са най-близо до първите 24 държави от съюза.
Индексът дава възможност за интерактивно сравнение между отделните държави, като се ползват различните критерии за оценка на стандарта на живот в 35-те европейски държави.