Още по-сериозни трусове на пазара на труда ни очакват до 2020 година. След осем години работната сила у нас ще намалее с 10 на сто и близо 700 хиляди българи ще бъдат извън пазара на труда. Това прогнозират експертите на Министерството на труда и социалната политика.
Най-трудно ще си намират работа хората със средно образование. През 2020 година те ще бъдат с 400 хиляди повече. След тях се нареждат висшистите и тези с основно и по-ниско образование, съобщи bTV.
По-малко хора ще са необходими в селското, горското и рибното стопанство, както и в промишлеността. През 2020 г. ще има по-малко заети в селското стопанство, но повече в сферата на услугите. В момента в търговията, транспорта и хотелиерството са ангажирани 15 процента от българите, а след осем години те ще бъдат 22 процента.
Прогнозите на социалното министерство показват, че след осем години ще имат работа повече квалифицирани кадри. Двойно повече хора ще погълнат научните изследвания и административните дейности. Ще замрат обаче професии като оператор на машини и монтажник на изделия.
До една година социалното ведомство ще изготви сайт, в който ще публикува прогнозите си за развитието на трудовия пазар. Така информацията ще е достъпна за всеки.
Според заместник-министъра по труда и социалната политика Диана Костадинова това ще помогне на хората да имат достатъчно информация как да планират и управляват своя живот, какво образование да завършат, каква квалификация да придобият.
Прогнозите за пазара на труда са необходими и заради наложителната промяна на държавната политика. Вече е стартирала програма, по която бизнеса и висшите учебни заведения заедно трябва да нагодят учебните планове към нуждите на пазара.
Проектът се реализира по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, неговата продължителност е 24 месеца и е на обща стойност 1 млн. лв.