fallback

Енергийни експерти твърдо подкрепят изграждането на АЕЦ Белене

В света няма атомна централа, която да е фалирала финансово, заяви председателят на „Булатом“ Богомил Манчев

17:51 | 24.01.12 г. 5
Автор - снимка
Създател

Не може да има устойчиво развитие на икономиката, без развитие на ядрената енергетика. Това беше лайтмотивът в изказванията на енергийни експерти по време на проведена днес в София конференция, организирана от Коалиция за устойчиво развитие.

„Няма никакво съмнение в икономическата целесъобразност и необходимостта от строителството на АЕЦ Белене“, каза председателят на Български атомен форум (“Булатом“) и собственик на „Риск инженеринг“ Богомил Манчев. Той отново повтори някои от основните изисквания и съответно спазването им при строителството на АЕЦ Козлодуй и бъдещата АЕЦ Белене, изтъквайки засиланата „пасивна“ защита на реакторите, които биха издържали на голямо земетресение и падане на голям самолет върху централата.

В света не знам да има фалирала атомна централа, заяви Манчев, коментирайки финансовата изгода от проекта.

Той припомни, че заради повишените екологични изисквания към ТЕЦ-те на въглища, електроенергията от тях ще става все по-скъпа. Предвижданите около 16 млн. мегаватчаса електроенергия годишно от АЕЦ Белене ще струват с 300 млн. лв. по-скъпо, ако се произвеждат от ТЕЦ-ве, пресметна експертът.

Предимствата на руските ядрени технологии изтъкна и експертът Иван Хиновски. Относно финансовата страна на въпроса той посочи, че голям ядрен проект „не може да мине без дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия“. Хиновски даде пример, че атомната централа с 4 блока в Турция, която ще строи и финансира Росатом, има сключен договор за изкупуване на 70% от електронергията за 15 години за първите два блока и за същия срок – на 30% от тока от вторите два блока. Времето за експлоатацията на ядрените блокове е минимум 60 години.

Управителят на консултантската фирма „ММС Консултинг“ Дмитрий Семизов направи кратка презентация на основните принципи при някои нови технологии в областта на ядрената енергетика. По думите му, близкото бъдеще на руската ядрена енергетика е в реакторите „СВБР 100“, изработени от сплав от олово и бисмут.

При реакторите на модулен принцип презарeждането с гориво е на 7-8 години. То става, като се взима единият модул и се поставя друг -  зареден, като първия се откарва в завода за презареждане и не е необходимо да се осъществява съхранение на отработено ядрено гориво. Сега Русия има уран в хранилища за 100 години напред, добави той.

Работи се и върху изработването на т.нар. ядрени батерии, чието презареждане е на 20 години. Вече има и модели на плаващи ядрени централи, които може да се разполагат в морета.

Що се отнася до технологията на термоядрен синтез, до внедряването й в практиката ще минат десетилетия. Проектът по тази технология, по който работят Франция и други европейски страни, струва 10 млрд. евро.

Подобен проект разработва и Русия под названието „Байкал“. Очакванията са практически резултати да има не по-рано от 2040 г.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:23 | 14.09.22 г.
fallback