Каузата ми като президент на България е да работя за силна и просперираща България, затова призовавам политиците и гражданското общество да обединим усилията си в тази посока, така че през 2020 г. страната ни наистина да се абонира за успеха.
Това послание отправи новият президент Росен Плевнелиев с речта си в парламента, минути преди да положи клетвата си заедно с вицепрезидента Маргарита Попова.
На официалната церемония днес присъстваха освен политическия и управленски елит на страната, трима предишни президенти Желю Желев, Петър Стоянов и Георги Първанов, партриарх Максим и други официални лица.
В кратката си, но съдържателна реч Росен Плевнелиев благодари за постигнатото от предшествениците си за издигане ролята на президентската институция в прехода на страната към демокрацията.
Като очерта трудната политическа и икономическа ситуация, в която той поема поста, Плевнелиев заяви, че иска да бъде прагматичният президент, който ще работи за това България да не е в дъното на почти всички европейски класации.
„Моята кауза е през 2020 г. България да се превърне в средно богата държава с развита икономика и просперитет“, обяви новият президент. В защита на тезата си, той посочи направленията за реформи, които според него биха довели до този просперитет.
„Ако сега средният доход на българите е едва 43% от този на европейците, през 2020 г. по този показател трябва да постигнем 60%. Ако сега страната ни е на 74 място в света по конкурентоспособност, то през 2020 г. трябва да влезем в топ 50 на тази класация“, поясни Плевнелиев.
В програмата си за следващите пет години новият президент посочи приоритетните сектори и реформите, които биха довели до растеж на икономиката. „Сега предприятията ни са пет пъти по енергоемки в производството си от тези в ЕС. Изоставаме критично и по производителност, която е 42% от производителността на останалите европейски държави“, припомни президентът. И добави колко важно е след осем години бизнесът да догони колегите си и по двата показателя.
Подчертавайки добрият имидж на страната, постигнат от сегашния кабинет с финансовата стабилност през последните три години, новият президент подчерта важността сега да се работи за растеж на заетостта, за постигане на потребление от изработени доходи и да се постигне нужната ефективност от борбата със сивата икономика.
„Не искам България да бъде асоциирана и с корупцията, затова призовавам за отговорна работа и за спазване на принципа за върховенството на закона“, призова още Плевнелиев. В тази връзка той припомни важността да се предизвиква национален диалог по решаване на конфликтни ситуации.
Плевнелиев посочи, че в бъдещата си работа ще работи и за създаване на активно гражданско общество в страната, което да бъде коректив на държавните институции.
За целта към президентството ще бъдат създадени съвети, към които ще бъдат привлечени представители на неправителствените организации от всички сфери на икономическия и обществен живот. Целта е да се обособи център, където да се генерират всички ценни предложения за осигуряването на необходимия растеж, поясни Плевнелиев.
Президентската институция ще бъде отворена за всички, защото общественото мнение е най-важният коректив за всяко управление, припомни още президентът. И поясни колко важно е да се загърбят политическите страсти. Новият президент призова за критичност към бъдещата работа и на президентската институция.
В заключение Плевнелиев посочи, че за него успешен мандат би означавало не това, което лично той или екипът му са свършили, а дали България би постигнала икономически растеж, така че младите хора да се чувстват сигурни и да не напускат страната.