Има вероятност скоро да започне добив на шистов газ край с. Голямо Пещене, Врачанско, по технологията фракинг (хидравлично разбиване, при което се използват огромни количества вода, пясък и химикали), съобщи за Investor.bg Борислав Сандов, член на националния съвет на „Зелените“.
Сандов обясни, че сондата, с която е осъществено проучването на около 3 хил. м дълбочина, е била демонтирана, а фирмата LNG, която работи заедно с Direct Petroleum Bulgaria и Trans Atlantic, официално е съобщила, че предстои да бъде доставена и инсталирана сондата за добив.
Борислав Сандов се опасява, че и сондата край с. Рогозина в Добричко не е за проучване на шистов газ, а за добив, тъй като по неговите думи тя е висока колкото пететажна сграда. Той допълни, че дори това да е вярно, българското законодателство има много пропуски и няма как нормативно да бъде спряна фирмата „Русгеоком“, чиято е сондата край Рогозина, да добива шистов газ.
На 14 януари предстои да се проведе национален протест срещу сондажите, организиран от гражданската инициатива за забрана на добива на шистов газ в страната. Демонстрации ще има в София, Варна, Пловдив, Добрич, Шумен, Плевен, Бургас, Казанлък, Русе, Благоевград, Велико Търново и други градове. Към тях ще се присъединят българи, живеещи в Лондон, Париж и Копенхаген.
Организаторите на протеста настояват да бъде гласуван мораториум върху проучването и добива на шистов газ чрез хидравлично разбиване, а в последствие да бъде приет и закон за забраната на тази технология на добив.
„Законодателството ни трябва да бъде адекватно в контекста на новите нефто- и газодобивни технологии и всички свързани с тях опасности. Контрол над тези технологии за момента не е предвиден в българските закони, а фирмите вече започват да работят“, посочват от гражданската инициатива в съобщение до медиите.
През ноември миналата година премиерът Бойко Борисов подкрепи идеята парламентът да гласува мораториум върху добива и проучванията за шистов газ по технологията фракинг. Дни по-късно независими депутати и народни представители от парламентарната група на „Атака“ внесоха в деловодството на Народното събрание два отделни проекта за решение за забрана на добива на шистов газ по считаната за опасна технология и сходни на нея начини.
Засега обаче въпросните проекти отлежават в деловодството на парламента.