През следващата година правителството ще реши от кога и с колко да понижи данъка върху добавената стойност (ДДС), като обсъжданият вариант е намалението да бъде с 1 или най-много с 2 процентни пункта. Това обяви пред bTV в последното си интервю за годината министърът на финансите Симеон Дянков.
На въпроса от кога би могло да се очаква данъчното облекчение, Дянков предпочете уклончивото обяснение, че „това остава изненада“. Според него стъпката е от изключително значение, защото автоматично би довела до понижение на инфлацията със същия процент, с който се понижава и данъкът.
Финансовият министър припомни, че в програмата на правителството беше заложено намаляване на ставката по ДДС, но решението се е забавило заради световната криза.
„Въпреки че икономическата ситуация в Европа остава трудна - седем европейски държави вече обявиха официално, че влизат във вторична рецесия, България отчита финансова стабилност. Това ни дава основание да смятаме, че следващата година ще бъде по-добра от последните три години“, обясни още Дянков.
На въпроса какъв е песимистичният и оптимистичен вариант според него за развитието на икономиката през 2012 г., финансовият министър обясни, че най-лошите му прогнози са за един процент икономически растеж, а добрите - за ръст от 2,5%.
На въпроса кои са най-нереформираните сектори от икономиката, където се очакват най-сериозни проблеми през 2012 г., Дянков посочи, че най-належаща е реформата във висшето образование и науката, където се предвиждат радикални промени.
На второ място Дянков постави здравеопазването, където обаче все още е трудно да се предприемат радикални реформи поради социалната значимост на сектора.
Попитан с кои министри от кабинета Дянков има най-много противоречия, свързани с налагането на фискалната дисциплина, той посочи министъра на земеделието Мирослав Найденов.
По повод припомнянето на водещия, че самият министър Найденов не смята за меродавно мнението на финансовия министър, а на премиера при подобни спорове, Дянков обясни, че всеки министър, който не е готов за радикални промени в системата, рано или късно остава извън екипа на правителството. За пример той посочи оставката на бившия транспортен министър Александър Цветков.