fallback

Доплащането при специалист не гарантира безплатни изследвания от здравната каса

Министърът на здравеопазването Стефан Константинов обясни, че лимитът от 10% за направленията за изследвания остава непроменен

10:01 | 23.12.11 г. 3

Здравният министър Стефан Константинов потвърди, че през следващата година пациентите ще имат възможност да прескачат личния си лекар и да отиват направо при специалист без направление, но срещу заплащане. Това стана ясно от изявлението му пред bTV в предаването „Тази сутрин”.

Фактът, че пациентът ще плати такса на личния лекар, не означава, че задължително ще му бъдат назначени безплатни изследвания, които здравната каса ще поеме, поясни Константинов.

„Когато човек отиде при специалист без направление, защото бърза и не може да чака то да му бъде издадено, а същевременно е здравно осигурен, специалистът има право да му даде направление за допълнително изследване. То обаче не му гарантира, че изследването ще бъде поето от здравната каса”, допълни министърът.

Според него проблемът идва от факта, че направленията на лекарите са лимитирани и ще продължават да бъдат ограничени и занапред. Константинов обясни, че личният лекар е изправен пред дилемата на кого да бъде дадено направлението – на този, който идва с талон по касата, даден от личния лекар, или на този, който си плаща за посещението при специалиста. 

„Някои специалисти естествено решават да дискриминират хората с талони за сметка на тези, които са готови да си платят за прегледа. Тези схеми не са никак правилни и здравословни. Затова решихме да се сложи лимит от 10% на направленията за изследвания, които специалистите ще имат право да дават на пациентите, пожелали да си платят прегледа”, допълни Константинов.

Той обясни още, че този процент е много малък и практически промяна няма да има, защото повечето пациенти ще трябва да си чакат талоните от личния лекар, както са го правели досега, или да си плащат освен за прегледа при специалист също и за назначените от него изследвания.

„За мен решението за хората, които не искат да чакат, е да си платят прегледа, но след това здравната каса да им върне част от парите. В международната практика доплащането в подобни случаи е 20-30%, пак казвам, това е за хора, които много бързат и искат да прескочат звена от бюрокрацията”, подчерта здравният министър.

Той обясни още, че тази промяна, регламентирана в Националния рамков договор за 2012 г., е стъпка към либерализиране на здравната система.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:07 | 11.09.22 г.
fallback