Банковата система вече е абсорбирала над половината от негативните ефекти на кризата по отношение на лошите кредити. За периода 1 януари 2008 - 31 октомври 2011 г. разходите за обезценки са за 3,7 млрд. лв.
Това на практика означава, че вече са провизирани близо половината от лошите кредити, като по данни на БНБ кредитите с просрочие над 90 дни са 14,45% от всички отпуснати към 30 септември 2011 г.
Кредитите и вземанията на банковата система към 30 септември 2011 г. са за 60 млрд. лв., като 14,45% от тях представляват 8,7 млрд. лв.
Банковата система всъщност е абсорбирала повече, тъй като за периода от 1 януари 2008 г. до 31 октомври 2011 г., освен заделените провизии (обезценки) за 3,7 млрд. лв., е увеличила капитала си с 4,08 млрд. лв. - от 6,2 млрд. лв. на 10,3 млрд. лв. към 31 октомври 2011 г.
Тоест освен разходите за обезценки, банковата система е натрупала капиталови буфери, основно чрез печалба, а също и чрез увеличение на капитала.
Общо за почти 4 години банковата система на практика е абсорбирала 14,45% лоши кредити и на година може да абсорбира по 2 млрд. лв. нови проблемни кредити.
"Лошите и преструктурирани кредити" обаче са 22%, или с около 7,5 процентни пункта повече от тези с просрочие над 90 дни.
Тук обаче има няколко важно особености. На първо място преструктурирани кредити често са такива, при които банката е дала на част от кредитополучателите си да плащат в продължение на 1 или 2 години с 30% по-малка или дори с 50% по-малка вноска поради текущите им финансови проблеми. Част от тези кредити отново ще станат редовни.
Също така в масата лоши и преструктурирани кредити има обезпечения, които банките ще успеят да продадат и да възстановят част от капитала си. Тези реинтегрирани провизии ще бъдат чиста печалба за банките и може да видим ефект на рязко увеличение на резултата им в бъдеще.
Дори лошите кредити да достигнат 22%, това би било общо 12 млрд. лв., което означава, че на банките им са необходими още само 2 години, за да абсорбират напълно такъв обем от проблемни кредити. Защото досега са абсорбирали 8 млрд. лв. чрез печалба и обезценки, а в следващите 2 години могат да абсорбират по 2 млрд. лв. годишно.
Разбира се банките не желаят да абсорбират кризата за сметка на печалбата си и още по-малко на вече натрупания капитал.
Годината донесе и доста новини за отделните банки.