Втора канадска компания, която е открила златни залежи в Западните Родопи и край Трън, може да кандидатства за добив на злато, след като преминат законовите процедури за търговско откритие и отдаване на концесия на находищата.
Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, представяйки дейността на единния орган за управление на подземните богатства, който действа към ведомството от март тази година, обединявайки работата на министерствата на икономиката, околната среда и регионалното развитие по издаването на разрешения за проучване и концесии за добив на подземни богатства.
Новата дирекция в министерството на икономиката вече е издало удостоверения за географски открития край село Ракитово в Западните Родопи и край западната ни граница до Трън, съобщи за Investor.bg Ивайло Илиев, експерт в отдел „Природни ресурси и концесии“ в министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
По предварителни данни в Родопите преобладават руди със завишено съдържание на сребро, докато в Трън основно са златни залежи, които могат да се извличат чрез подземен добив.
Прогнозният капацитет на трънските залежи е за около100 тона злато, докато при Ракитово очакванията са за добив на 7 т злато и 100 т сребро, поясни Ивайло Илиев.
Географските отрития са направени от двете дъщерни дружества на канадската компания Trace resources и Euromax services. Първата е проучвала подземните недра в Ракитово, а втората - при Трън.
До момента двете компании още не са подали заявление за получаване на удостоверение за търговско откритие, чиито процедури продължават от една до три години, поясниха експерти.
Документът за търговско откритие се издава от Министерския съвет, след като преминат задължителните оценки на инвестиционния проект за добив на злато плюс изработването на доклад за оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), който стана задължителен с последните промени в закона за подземните богатства , влезли в сила от март 2011 г., поясни за Investor.bg Мария Янкулова от дирекция „Природни ресурси и концесия“.
Ако тези процедури приключат успешно, до половин година след издаването на удостоверението за търговско откритие инвеститорите могат да получат концесията за добив в двете находища, поясниха експерти от ведомството.
Euromax resources е втората канадска компания след „Дънди прешъс металс“, която проучва подземните недра за златни залежи и която по всяка вероятност ще кандидатства и за добив на благородни метали.