От началото на годината досега приходите от концесионни такси, които се събират от компаниите за добив и проучване на подземни богатства, възлизат на 60 млн. лева, при заложени в бюджета приходи в размер на 40 млн. лева за цялата година.
Това съобщи на семинар министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
През миналата година приходите от концесии са били в размер на 47,1 млн. лева, докато тазгодишните постъпления реално са събрани само от юни досега, когато започна работата на новия орган за управление на подземните богатства, който е под шапката на икономическото министерство, обясни още Трайков.
С промените в Закона за подземните богатства, който влезе в сила от март тази година, дейността по лицензионните режими, която досега беше разхвърляна между три министерства – МИЕТ, МОСВ и МРРБ, сега се осъществява само от този единен орган.
Вече 50% от приходите остават за общините, а при малките концесии този процент е 100%, като по този начин се получава децентрализация на ползите от концесиите, посочи още Трайков.
За периода от създаването на новото ведомство администрацията е успяла да анализира всички наследени разрешения за проучване и издадени лицензии. В резултат и на контролната дейност е установено, че от проверените 454 концесионни договора са установени осем случая на незаконен добив основно на пясък, чакъл и скално-облицовъчни материали. Санкциите за подобни нарушения са драстични – в размер на 50 000 лева и изземване на незаконно добития материал. До момента само една компания е превела санкцията, а останалите седем дружества оспорват актовете по съдебен ред.
Само за тази година са събрани и над 626 000 лева от неустойки по неизпълнени концесионни договори, наложени са и 147 наказания за забавени плащания. Сред най-големите длъжници от по-стари години е и Христо Ковачки, който дължи още две забавени плащания на концесионни такси в общ размер до 1 млн. лева, поясниха от министерството.