След 11-часови дебати депутатите приеха бюджета за следващата година, предаде БТА. Малко след полунощ депутатите спряха часовника до окончателното гласуване на текстовете.
Рамката на бюджета предвижда приходите да достигнат малко над 17 млрд. лева, а разходите да надвишат 18,5 млрд. лева. Догодина се очаква бюджетен дефицит от 1,3%.
Освен пенсионната реформа, народните представители гласуваха още служителите на Държавната агенция “Национална сигурност” (ДАНС) да получават до 15 заплати при пенсиониране, а не 20, както е в момента, предаде БТА.
Народните представители решиха още, че от 1 май следващата година минималната работна заплата ще се вдигне от сегашните 270 до 290 лева. Минималната пенсия ще се увеличи с 9 лева до 145 лева от 1 юни. Не се намериха обаче средства за увеличаване на обезщетенията за отглеждане на дете от 1 до 2 години, съобщи bTV.
Между първо и второ четенe на бюджета бе решено Българската академия на науките да получи 5 млн. повече от предвиденото, а комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, взе още милион отгоре. Депутатите решиха да вдигнат и парите за комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси от 1 000 000 на 1 500 000 лева, по предложение на председателя на парламентарната вътрешна комисия Красимир Ципов.
Министерствата с най-висока субсидия през следващата година са Министерството на отбраната със 950 млн. лева, Министерството на труда и социалната политика - с 925 млн. лева, МВР - с 898 млн. лева, Министерството на образованието, младежта и науката - с 814 млн. лева.
Парите за Министерството на здравеопазването са 331,9 млн. лева, а за Министерството на културата - 99,9 млн.лева. За администрацията на президента отпуснатите пари са 4,14 млн. лева.
Субсидията за общините за делегираните от държавата дейности е в размер на 834,71 млн. лева, допълва БТА.
Целевата субсидия за капиталови разходи е 70,21 млн. лв., като в това число се включват и парите за основен ремонт на общински пътища - 42,5 млн. лв.