fallback

Икономисти: Българинът да инвестира в левове, щом печели в тази валута

Планът е еврото да бъде спасено на всяка цена, като няма да има катаклизми, но предстоят трудни години, коментираха Емил Хърсев, Владимир Каролев и Левон Хампарцумян

11:02 | 07.12.11 г. 13

Най-добре е българинът да инвестира в левове, щом печели и харчи в тази валута. Във всеки случай влоговете в евро няма да се обезценят рязко, тъй като единната европейска валута ще оцелее при всички положения.

Около тази позиция се обединиха в студиото на bTV икономистите Емил Хърсев, Владимир Каролев и Левон Хампарцумян в отговор на въпроса има ли заплаха за вложенията на българите в левове и в евро заради катаклизмите в еврозоната и неяснотите около съдбата на общата валута.

„Дори физически е невъзможно еврото да спре да съществува. Няма да се обезцени рязко. Ще има по-скоро план, който ще позволи умерено печатане на пари и умерена инфлация – до 10%”, прогнозира Емил Хърсев.

Владимир Каролев подкрепи мнението на Саркози и Меркел, че е дошло времето на реалността за европееца.

„Меркел каза на южните страни: трябва да работите повече и по-малко да почивате, за да имате повече средства. И тя е права - не може като в Гърция да имат 16 заплати, средна пенсия като германската и ранно пенсиониране – такава система не може да издържи”, категоричен бе икономистът.

Той допълни още, че българската производителност е 40% по-ниска от средната за еврозоната. Освен това у нас има много привилегии в някои сектори, тъй като никъде в Европа военни и полицаи не се пенсионират на 45 години.

На въпрос за новия фискален съюз, който се коментира като алтернатива на еврозоната, експертите направиха предпазливи коментари. 

„Можем само да гадаем какъв точно ще е новият фискален съюз, за който се заговори от силните в ЕС. Посоката е по-висока степен на интерграция, финансов и бюджетен контрол, включване на повече държави с повече отговорности”, обясни Левон Хампарцумян.

Той разясни още, че печатането на пари не е адекватно решение на проблемите с европейската дългова криза, а и трудно би се реализирало.

„Единствената държава с привилегията да печата пари без никакъв контрол е САЩ, тъй като повечето долари са извън страната. И когато американските власти решат да слязат в мазето и да направят повече долари, всички ние плащаме за това. В еврозоната обаче не е толкова лесно - 17 държави трябва да се съгласят. А пък България не може да печата пари заради валутния борд. Него го имаше преди да има евро. Той гарантира, че БНБ може да отпечата 1 лев, само ако някой дойде и донесе 1 марка в трезора”, подчерта банкерът.

Икономистите дадоха за пример конференция на най-големите световни финансисти, които управляват 3,5 трилиона евро, по време на която всички са били категорични, че еврото ще оцелее. Вероятността това да не стане е била оценена на 10-15%.

„Планът е еврото да бъде спасено на всяка цена. Това е единственият вариант”, казаха в заключение финансовите експерти и допълниха, че няма да има катаклизми, като ще има трудни години, но ще има евро и работни места.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:21 | 13.09.22 г.
fallback