fallback

Симеон Дянков: Има реален шанс еврозоната да не съществува до шест месеца

Спестяванията на българите не са застрашени, но има голяма опасност за износа ни, като трябва да се преориентираме към Азия и Русия, каза финансовият министър

10:31 | 29.11.11 г. 59

В рамките на следващите шест месеца има реален шанс еврозоната да не съществува, заяви финансовият министър Симеон Дянков в сутрешния блок на bTV.

В изказването си вицепремиерът цитира изявление на Ангела Меркел, според което бъдещето на еврозоната в следващите месеци е неясно.

Дянков побърза да успокои, че спестяванията на българите не са застрашени, защото страната ни не е въвела еврото и няма да бъде засегната при подобен сценарий. Според него обаче има реална опасност за експортно ориентирания бизнес. „За радост ние не сме въвели еврото, така че няма да ни се отрази толкова зле. Спестяванията на гражданите са гарантирани. Но има голяма опасност за износа ни. Трябва да се преориентираме към Азия и Русия, но няма как това да стане за няколко месеца, затова нещата са много несигурни като цяло”, каза финансовият министър.

Дянков припомни някои от събитията в Европа, които се случиха в последните седмици и заяви, че негативни последици за българската икономика със сигурност ще има, като следствие от кризата в някои европейски държави. На първо място, като основен катализатор на последните трудности в ЕС, Дянков посочи намерението за референдум, изразено от бившия гръцки премиер Георгиос Папандреу. 

„Това постави под въпрос пакета за Гърция – падна правителството там. Кризата отиде към Италия – падна правителството и там. Кризата отиде към Белгия и там им намалиха кредитния рейтинг”, обясни министърът.

Той посочи, че Германия е най-големият ни пазар, а Италия - вторият по големина. „При положение, че и двете страни казват, че догодина ще са в криза, ние няма как да не реагираме на тези опасения”, заяви Дянков.

Така финансовият министър аргументира намерението на правителството за съкращаване на бюджетните разходи догодина и за ускоряването на някои реформи като пенсионната.

Дянков отново заяви, че в началото на годината е бил прогнозиран един консервативен бюджет, именно заради успокоението, че пакетът за Гърция е съгласуван и нещата ще потръгнат в ЕС.

„Сега обаче обстановката е по-нестабилна и затова се налага да направим бюджет, който има буфери. Той е оптимистичен, защото сме го изчислявали на база 1% растеж на икономиката ни, а се очаква той да е по-голям”, обясни още финансистът.

Той увери, че бюджетът за догодина ще издържи на кризата и страната ни ще завърши с дефицит по-нисък от 2,5 на сто – втори или трети в Европейския съюз.

„Ако утре се създаде фискален съюз като алтернатива на еврозоната, ние ще сме една от осемте държави, които веднага ще влязат в нея, тъй като изпълваме критериите”, каза още Дянков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:22 | 14.09.22 г.
fallback