Нови 16 дейности в областта на производството на химични вещества, експлозиви, междинни фармацевтични продукти или суровини за хранителната индустрия попадат в системата на комплексните разрешителни, които задължават бизнеса да инвестира в екотехнологии.
Това гласят промените в закона за опазване на околната среда, които предстоят да бъдат гледани от парламента. Новите текстове са свързани с последните европейски директиви, които изискват от замърсяващите индустрии да намаляват вредните парникови емисии, поясниха за Investor.bg от Министерството на околната среда и водите.
Досега в обхвата на комплексните разрешителни влизаха всички предприятия от металургията, тежкото машиностроене, химическата и каучуковата индустрия, свинекомплексите и други замърсяващи околната среда животновъдни ферми.
Разрешителните гарантират, че бизнесът поема ангажименти за намаляване на вредните емисии, като в продължение на пет години управителите на компаниите са длъжни да инвестират по план в пречистващи инсталации.
При неизпълнение на тези ангажименти министерството на околната среда санкционира компаниите или отнема комплексните им разрешителни, с което на практика забранява дейността им.
С новите промени не повече от 60 нови предприятия ще бъдат длъжни да кандидатстват за одобрение на комплексните им разрешителни, съобщиха от екоминистерството.
В списъка на тези предприятия са включени още производители на плоскости от дървесни частици, управители на сметища и др.
С промените в закона за опазване на околната среда екоминистерството прехвърля на регионалните инспекции в страната одобрението на оценките за въздействие върху околната среда.
Целта е да се облекчат процедурите при одобрението на екооценките по инвестиционните проекти на бизнеса в страната, поясниха от екоминистерството.