fallback

Реформата в администрацията: надбавките падат, бонусите растат

Ето мненията на икономисти по предложените промени в заплащането на администрацията и за възможността за увеличение на минималните пенсии

07:45 | 16.11.11 г. 8
Автор - снимка
Създател

Министърът на финансите Симеон Дянков представи предложението за реформа при заплащането на администрацията. Тя предвижда да отпаднат надбавките за трудов стаж и размерът на заплатите да се определя от качественото изпълнение на работата, като този компонент формира до 30% от възнаграждението.

Освен това министърът на финансите заяви при представянето на основните параметри на проектобюджета за 2012 г., че ще се търсят средства за увеличение през следващата година на минималните пенсии, тоест тези до 200 лева.

Investor.bg поиска мнението по тези въпроси на водещи икономисти.

Георги Прохаски – председател на Центъра за икономическо развитие (ЦИР)

Според данните, които имам досега по въпроса, посоката на реформите относно заплащането в администрацията е правилна. Ще отбележа, че един от основните проблеми, свързани с подобряване на бизнес климата в страната, е именно подобряването на работата на администрацията.

А един от важните фактори за това е правилното оценяване на труда на всеки в администрацията и евентуалното стимулиране с по-високо заплащане. Разбира се, има рискове и от субективизъм при оценяването. Много се надявам, че при подготвяния нов начин на заплащане, „плюсовете“ ще бъдат повече от „минусите“. Мисля, че този начин на финансово стимулиране все пак ще е по-удачен от надбавките за трудов стаж.

По-високото заплащане на държавната администрация, където има такова, би могло да дойде основно от съкращения на „раздути“ звена, а не от увеличаване на държавните разходи като цяло. Според мен, през 2012 г. няма да има икономически условия за повсеместно вдигане на заплатите в администрацията с 10%, както предложиха синдикатите.

Що се отнася до размера на пенсиите, очевидно е, че поне минималните, т.е. тези до 200 лв., би трябвало да бъдат повишени. Казано съвсем общо, това би могло да стане чрез повишаване на събираемостта на данъци и осигуровки и чрез увеличение на дела на осигурените.

Петър Ганев – Институт за пазарна икономика (ИПИ)

Досегашният начин за вдигане на заплатите в администрацията при нарастване на трудовия стаж, според мен не е много справедлив. А по какви точно критерии при новия метод на оценка сега ще се определя качеството на работа, зависи от различните министерства. Но стимули за добра работа по принцип би трябвало да има. Доколкото знам, в Министерството на финансите вече има донякъде въведена система за оценка на работата, от която зависят и стимулите.

А средствата за бонуси според мен би трябвало да дойдат от икономии. Обаче място за „генерално“ повишение на заплатите в администрацията, поне през следващата година, няма.

Минималните пенсии през следващата година би могло да се повишат, но трябва да се мисли и за по-цялостно решаване на въпроса с осигуряване на средства за пенсии чрез пенсионната реформа. 

Георги Стоев  - Industry Watch

Доколкото разбирам от предварителната информация, чрез предлагания нов метод на заплащане, се цели повишаване на мотивацията при работата на администрацията. Според мен обаче, големият проблем не е в мотивацията, тъй като повечето държавни служители имат мотивация да работят.

Ще дам пример. Има различни регионални звена на агенции и други държавни структури, където чиновниците сигурно работят добре, обаче всъщност необходимост от тези звена вече няма. А и само по себе си, понятието „мотивация“ е трудно да се измери в цифри. Накратко, при повечето административни структури е трудно да се определи „пазарната стойност“ на работата им. Затова смятам, че държавните структури, които вече не са необходими, трябва да се съкратят. Същевременно тези, които поемат допълнителна работа, трябва да имат и увеличение на заплатите. 

А за пенсиите – ясно е, че техният размер изостава от общата динамика на цените у нас. Затова поне минималните би трябвало да се увеличат. Но трябва да се прецени откъде да се вземат средства за ръст на пенсиите, защото, както виждаме, икономическото положение в Европа не се подобрява, а това засяга и нас.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:55 | 10.09.22 г.
fallback