Общият размер на касовите постъпления от Европейския съюз (ЕС) към България е около 7,7 млрд. лв. за периода от януари 2007 до септември 2011 година. Това съобщи министърът на финансите Симеон Дянков по време на парламентарния контрол днес, цитиран от БТА.
От тях 2,4 млрд. лв. са получени от структурните и от Кохезионния фонд. Около 1,1 млрд. лв. са по линия на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за рибарство, а близо 2,3 млрд. лв. са възстановените суми от ЕС за директни плащания към земеделските производители. Други 1,3 млрд. лв. са преведени от предприсъединителните инструменти плюс около 600 млн. лв., които са усвоени по изпълнението на ангажиментите, които сме изпълнили във връзка с присъединяването на България към шенгенското пространство.
Размерът на платената вноска на България в общия бюджет на ЕС за посочения период възлиза на 3,3 млрд. лв. Това означава, че нетният баланс между получените от България средства от ЕС и изплатените от страната ни вноски в общия бюджет на съюза за отчетения период до септември 2011 г. е положителен и е в размер на близо 4,5 млрд. лева.
По думите на Дянков в периода от 2007 до 2009 година нетно вноските ни са били по-големи от това, което сме получавали от ЕС, а за 2010 и 2011 година това, което получаваме от ЕС, е повече от вноските ни. Финансовият министър е уверен, че средствата за 2012 и 2013 година няма да се променят.
Министърът обаче изрази притеснения за постъпленията, които страната очаква през следващия програмен период до 2020 г. заради задълбочаващата се рецесия в Европа.
Опасенията на Дянков са свързани с предварителните разговори, проведени в Съвета по икономика и финанси на ЕС (ЕКОФИН ), където някои от големите държави-донори като Италия започват да поставят под съмнение възможността да продължават да дават същите пари в бюджета на ЕС за следващия програмен период.