IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

За криворазбраната финансова дисциплина

Или как се покрива дефицит за стотици милиони за сметка на майки, пенсионери, безработни и болни

13:22 | 09.11.11 г. 22
За криворазбраната финансова дисциплина

Дянков цитира анализ на НОИ, според който с вдигането на осигуровките не е изпълнена основната цел - да се намали дефицитът в осигурителния институт. "Всъщност събрана е едва около една трета от сумата, която Тотю Младенов и Христина Митрева бяха сметнали, че ще съберат. Реформата не се получи. Още тогава твърдях, че при криза вдигането на осигуровките няма да даде желаните резултати", каза Дянков.

Следващото решение на властта този път изненада полицаите – ще се повишава стажът за ранно пенсиониране от 25 на 27 години, което е друг източник на доходи за запълване на финансов дефицит.

От 2012 г. най-вероятно ще се въведе и така наречената защитена възраст. Това означава, че дори при навършени години за пенсия и натрупан трудов стаж, работодателите няма да могат да съкращават служителите си. Идеята е хората да остават по-дълго на пазара на труда и така в НОИ да постъпват повече приходи от осигуровки.

От следващата година се планира и второ увеличение на периода, върху който се изчислява майчинството. Това решение ще ощети майките, отглеждащи децата си до две години, защото периодът, върху който се изчисляват обезщетенията ще нарасне от 18 на 24 месеца, което реално означава по-ниско обезщетение като крайна сума.

Друга рестриктивна мярка, която може да влезе в сила от догодина, е увеличение на периода, за който се изчислява размерът на обезщетението за безработица. Той ще се повиши от 18 на 24 месеца.

Междувременно средствата, които ще са необходими за увеличаване на минималните пенсии, минимална заплата и на майчинските догодина, са почти нищожен разход на фона на ресурса, който ще се влее в осигурителната система в резултат на изброените намерения за промени в системата.

Дали тези проекти ще станат факт ще стане ясно съвсем скоро, тъй като остава по-малко от месец до приемането на Бюджет 2012. Но във всички случаи изводът е един – с всяка изминала година, всеки следващ бюджет става все по-рестриктивен в социалната политика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 9 rate down comment 5
stone kold
преди 13 години
живите ще завиждат на мъртвите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 5
Jay Gould
преди 13 години
Статията е много добро попадение... "Дянков цитира анализ на НОИ, според който с вдигането на осигуровките не е изпълнена основната цел - да се намали дефицитът в осигурителния институт. "Всъщност събрана е едва около една трета от сумата, която Тотю Младенов и Христина Митрева бяха сметнали, че ще съберат. Реформата не се получи. Още тогава твърдях, че при криза вдигането на осигуровките няма да даде желаните резултати", каза Дянков.." Интересно тогава, след като е знаел, защо качи осигуровките? По този начин не само намалиха реално приходите, но и качиха броя на безработни (очаквано бе, при качени вноски), както и увеличиха стагфлацията в страната... Всичко това на мен ми говори, че и Дянков очакваше увеличение, а и до колкото помня той сам казваше, че ще се получи такова... Сега е сменил плочата, но дали ще последват адекватни мерки? Съмнявам се!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още