IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

За криворазбраната финансова дисциплина

Или как се покрива дефицит за стотици милиони за сметка на майки, пенсионери, безработни и болни

13:22 | 09.11.11 г. 22
За криворазбраната финансова дисциплина

Дянков цитира анализ на НОИ, според който с вдигането на осигуровките не е изпълнена основната цел - да се намали дефицитът в осигурителния институт. "Всъщност събрана е едва около една трета от сумата, която Тотю Младенов и Христина Митрева бяха сметнали, че ще съберат. Реформата не се получи. Още тогава твърдях, че при криза вдигането на осигуровките няма да даде желаните резултати", каза Дянков.

Следващото решение на властта този път изненада полицаите – ще се повишава стажът за ранно пенсиониране от 25 на 27 години, което е друг източник на доходи за запълване на финансов дефицит.

От 2012 г. най-вероятно ще се въведе и така наречената защитена възраст. Това означава, че дори при навършени години за пенсия и натрупан трудов стаж, работодателите няма да могат да съкращават служителите си. Идеята е хората да остават по-дълго на пазара на труда и така в НОИ да постъпват повече приходи от осигуровки.

От следващата година се планира и второ увеличение на периода, върху който се изчислява майчинството. Това решение ще ощети майките, отглеждащи децата си до две години, защото периодът, върху който се изчисляват обезщетенията ще нарасне от 18 на 24 месеца, което реално означава по-ниско обезщетение като крайна сума.

Друга рестриктивна мярка, която може да влезе в сила от догодина, е увеличение на периода, за който се изчислява размерът на обезщетението за безработица. Той ще се повиши от 18 на 24 месеца.

Междувременно средствата, които ще са необходими за увеличаване на минималните пенсии, минимална заплата и на майчинските догодина, са почти нищожен разход на фона на ресурса, който ще се влее в осигурителната система в резултат на изброените намерения за промени в системата.

Дали тези проекти ще станат факт ще стане ясно съвсем скоро, тъй като остава по-малко от месец до приемането на Бюджет 2012. Но във всички случаи изводът е един – с всяка изминала година, всеки следващ бюджет става все по-рестриктивен в социалната политика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 3 rate down comment 2
Fiscalist
преди 13 години
Каква е фискалната политика според мен? - "единствено възможна".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 0
nikolait
преди 13 години
истината е че докато на НОИ се гледа като подразделение на НАП(демек да краднем едни пари от българите), а не като осигурителна система на БГ(демек да съхраним и умножим едни пари на българите) ще продължи спиралата надолу, докато фалират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 11 rate down comment 6
абитуриент
преди 13 години
с такъв финансов менистер като дянкоффф ако сте очаквали нещо по различно от качамак значи се големи оптимисти........!!!!!?????.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 3
йосиф
преди 13 години
не само слаба , но и анонимна...предъвква неща дъвкани поне една година , за да направи извода ,че Дянков искал пак да вдигне пенсионната възраст..ами напиши го това изречение само и да влезе в Гинес като най-късата статия на света....Освен това манипулативно се смесват истини с полуистини като например ..вдигнали с 1,8 % ..а бе таранколу нали преди това правителството ги бе свалило с 2 % ..Статия сигурно преписана от оня капацитет Джей Гуд ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 1
edimi
преди 13 години
Не че, надценявам министрите и државното управление като цяло, но, едва ли не разбират или не знаят това което са написали Импараторът и Filkolev, тогава остава открит въпроса става дума за - изгода, принуда/от някого/, невежество или нещо друго?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 2
Императорът
преди 13 години
Само от това, че 90% от *** не работят и не се осигуряват, осигурителната система губи минимум 500 000 000 на година... да не говорим, че пряката им издръжкани излиза над милиард.Принципно отдавна е изчислено, че една социална система не може да издържа над 5% паразитиращи, ако са повече, тя неминуемо се разпада.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 1
Императорът
преди 13 години
Ако тези, които сега не плащат осигуровки, бяха започнали да ги от началото на годината (визирам т.нар. "полицаи" и цаст от държавните чиновници) дефицитът от 300 000 000 щеше да бъде преодолян.Ако парите на осигуряващи се не бяха профуквани за "социалнаполитика" насочена към НЕосигуряващите се (имам предвид привелегиите на униформените и ченовниците и издръжката на ***) дефицит въобще неби могъл и да възникне - напротив - щеше да има достатъчно пари пенсиите на възрастните хора да бъдатповишени, че и НОИ да инвестира сосни суми в дълготрайно доходни активи, за да гарантира бъдещата си стабилност при влошаване на демографската ситуация.Но явно основен приоритет на държавата е издръжката на паразитните касти за сметка на работещите... които намаляват прогресивно - било защото остаряват, било защото се чупят от тая идиотска "държава".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 3
1914
преди 13 години
има известни истини, но някак твърде ляво ми звучи написаното
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 5
Filkolev
преди 13 години
Доста слаба статия - липсва какъвто и да е сериозен анализ, вместо това съвсем едностранно се критикуват всички действия в сферата и всички се представят за ощетени. Дори служителите на МВР, които се ползват с огромни привилегии, в сравнение с всички останали граждани, са показани като жертви на едва ли не конспирация срещу целия народ. Няма нито едно конструктивно предложение, никъде не видях представена алтернатива. Доколкото разбрах, идеята на автора е, че трябва да вдигаме пенсии, заплати и майчински. Да се твърди, че разходите за такива плащания са нищожни в сравнение с "ресурса, който ще се влее" от предложените мерки е признак за непознаване на ситуацията в осигурителната система на страната. Не очаквах тук да намеря подобна статия, която проповядва, вместо да образова и насочва към решения. Проблемите в НОИ са изключително сериозни и съм съгласен, че действията на управляващите са неефективни. Но с такива статии няма как да се постигне нещо полезно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 1
topfly
преди 13 години
"с всяка изминала година, всеки следващ бюджет става все по-рестриктивен в социалната политика."Да не забравяме, че с всяка измината година демографията се влошава и на един работещ се падат все повече неактивни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още