Умишленото невнасяне на осигуровки от работодателите вече ще се криминализира. За това се споразумяха вчера синдикати, работодатели и правителство.
Това е една от мерките срещу сивия сектор, за която се говори отдавна, но за първи път всички социални партньори в тристранката постигнаха съгласие.
За целта ще бъдат направени необходимите промени в Кодекса на труда и в Наказателния кодекс. Предстои законопроектите да бъдат гледани в парламентарната комисия по труда и социалната политика и ако бъдат приети от Народното събрание, работодателите, които не внасят осигуровки на служителите си, ще влизат в затвора.
Проблемът с некоректните работодатели, които не изплащат възнаграждения и осигуровки на служителите си, ескалира в началото на тази година, когато Главната инспекция по труда (ГИТ) подаде сигнал в прокуратурата за системно неизплащане на заплатите в 11 фирми.
Прокуратурата обаче върна жалбата с мотива, че не е компетентна да се произнася за нарушения на трудовото законодателство заради липса на конкретни данни за извършено престъпление. Тогава проверките на социалното министерство установиха, че 72 фирми дължат 19 милиона лева за възнаграждения на служителите си.
Едно от предложенията на синдикатите за решаване на проблема беше, ощетените работници с неполучени възнаграждения и неизплатени осигуровки да могат с изпълнителен лист да си прибират дължимото, а не да водят дългогодишни съдебни дела.
Предвижданите промени в законодателството обаче се отнасят за умишлено неплатените от работодателите осигуровки. Засега остава отворен въпросът как ще бъдат наказвани онези работодатели, които умишлено неизплащат дължими заплати.