Ако няма нови шокове ще се развиваме добре в България. Искаме предвидимо поведение на компаниите и правителството защото всяко изменение ни бута в нова криза, заяви Левон Хампарцумян, изпълнителен директор на Уникредит Булбанк на конференция, посветена на риск мениджмънта. Макроикономически Ирландия не е по-зле от Гърция, но ирландците направиха сериозни реформи и в последните 2 тримесечия износът им се повишава, докато в Гърция нещата отиват от лошо към ужасяващо.
Много важна е средата на дисциплина и плащане на сметките. Доверието е услугата, която банките продаваме. Ако се загуби доверието е много трудно да се използва какъвто и да е работен модел, заяви банкерът.
Бъдещето пред банковия сектор са високите изисквания към капитала и стриктната регулация, както и какво се приема и какво не в капитала на банките, смята банкерът.
Всички модели работят в стабилна среда, но при случването на нещо екстремно те започват да не работят. Всяка от кризите, които видяхме, ни носи нещо, което не сме виждали преди това, уточни Хампарцумян.
Заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов посочи, че България е с най-високия дял на отказани искания за кредит от малки и средни предприятия, достигащ 36%. За сравнение в други страни от Европейския съюз той е дори 2-3%. Трябва да проучим и решим този проблем заедно с банките, смята зам.-министърът.
Според Хампарцумян банките постоянно се учат как да обслужват малкия и средния бизнес.