fallback

HSBC може да представи положителна оценка за АЕЦ Белене до края на месеца

Британската банка, която е консултант на България, е във финалния стадий на икономическия анализ на проекта

13:41 | 01.11.11 г.

Британската банка HSBC, която консултира България във връзка със строителството на АЕЦ „Белене“, до края на ноември може би ще представи на София положителна оценка за финансовата страна на проекта, пише в. "Комерсант", като се позовава на запознати неназовани източници, съобщи Dnes.bg.

Банката се намира във финалния стадий на икономическия анализ на проекта. Консултантите от банката са подготвили и оценка на потенциалния пазар на енергията, произведена в централата, и са направили разчет на стойността на проекта на базата на очакваните разходи и приходи от продажбата на ток на Балканите. 

Специалистите са разработили четири сценария във връзка с проекта, като в три от тях строителството на централата и пускането й в действие се очертават рентабилни, пише в. "Комерсант", като се позовава на своя източник.

България сключи договор с банката през април тази година. HSBC в частност трябваше да направи прогнози за енергопотреблението на Балканите за 15 години напред. Очакваше се, че анализът по проекта за АЕЦ „Белене“ ще бъде представен към 1 юни, но това не се случи.

Договорът за АЕЦ „Белене“ между поръчителя, тоест между Националната електрическа компания на България, и Атомстройекспорт, структурата на Росатом, която строи атомни централи зад граница, беше удължен до 31 март 2012 г. По този начин след представянето на анализа на британската банка българското правителство ще може да разполага с няколко месеца, за да вземе политическо решение по проекта. На решението на правителството обаче могат да повлияят и очакваните през декември стрес тестове в европейските атомни централи, пише "Комерсант".

Москва също смята проекта за АЕЦ „Белене“ за изгоден, отбелязва изданието. Директорът на руската корпорация Росатом Сергей Кириенко заяви в Прага в края на октомври, че компанията е убедена в рентабилността и ефективността на проекта. По негови думи руската страна е готова да вложи в него свои собствени пари. Една от причините, поради която Кириенко смята проекта за рентабилен е, че оборудването за централата е било поръчано преди няколко години, когато цените за него са били по-ниски от настоящите.

Росатом дори разглежда механизъм, при който да даде възможност на Москва да финансира строителството на АЕЦ „Белене“ на 100 процента при съхранение на контролния пакет от акции (51 процента) в българската страна, отбелязва изданието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:26 | 13.09.22 г.
fallback