След като Холандия твърдо се противопостави на влизането на България в Шенген в близко бъдеще, това направи и Финландия, съобщи БНТ.
Според официални и неофициални информации по време на утрешното заседание на вътрешните министри от Европейския съюз Амстердам и Хелзинки ще обявят, че имат резерви към влизането в системата на Букурещ и София.
Признаци, че Финландия също ще каже "не" на влизането на България и Румъния, се появиха първо в скандинавските медии, като източниците им бяха дипломати в Брюксел.
След това румънският външен министър Теодор Баконски получи информация от първа ръка. В кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк той е говорил с колегите си от Финландия и Холандия и те са потвърдили, че по време на заседанието в Брюксел утре ще гласуват против. Според европейски източници, цитирани от румънските медии, несъгласието е продиктувано от мотиви, свързани с вътрешната политическа обстановка в България и Румъния.
София и Букурещ изпълняват техническите изисквания за влизане в Шенгенското пространство и членството им беше одобрено от Европейския парламент, с него е съгласна и Европейската комисия, но решението се взема от Европейския съвет.
Въпреки призивите на представители на различни държави да няма отлагане на присъединяването, отрицателното мнение на Холандия и Финландия засега изглежда не се променя.
Междувременно премиерът Бойко Борисов коментира в с. Черничево, община Хисаря, че България е изпълнила на 100% всички изисквания на ЕС за присъединяването ни към Шенгенското споразумение, съобщи БТА.
Всички в Европа знаят, че България е изпълнила критериите, подчерта министър-председателят. Той съобщи, че е препоръчал на всички министри да се въздържат от коментар по темата, докато не приключи насрочената за утре среща на вътрешните министри на страните членки на ЕС. Борисов посочи, че е оптимист за резултатите от срещата.