fallback

Предоставените на общините минерални извори все още не се използват пълноценно

Някои кметове са готови с проектите за геоцентрали, а други ще оставят водата да се лее неизползвана с години

07:43 | 20.09.11 г.
Автор - снимка
Създател

В Бургас планират да обновят и разширят инфраструктурата на комплекса Минерални бани. Снимка: Община Бургас

Общините, които получиха правото да стопанисват намиращите се на тяхна територия минерални извори, все още не оползотворяват пълноценно предоставения им ресурс. В края на миналата година екоминистерството одобри списък с близо 70 минерални извора, които могат да бъдат стопанисвани от общините за 25-годишен срок. Парламентът утвърди тази възможност с промени в Закона за концесиите. 

Запитване на Investor.bg към първите общини, които поискаха да стопанисват изворите си, показа, че с малки изключения местната власт тепърва прави проучвания и пише стратегии какво може да се направи с минералната вода.

По една или друга причина процедурите вървят бавно и каквото не е свършено досега, ще бъде оставено за след местните избори през октомври. Междувременно голяма част от минералните води се изливат, без да се използват пълноценно.

Какво е направено досега?

Сред изключенията е община Сапарева баня, която е предприела конкретни стъпки, за да използва водата на горещия гейзер в центъра на града. Ще изградим геотермална централа съвместно с японска компания, заяви заместник-кметът Васил Маргин. Вече е подписан меморандум за строителството между двете страни.

Централата ще произвежда топлинна енергия, за което извиращата на близо сто градуса вода е изключително подходяща. Същата вода след частично охлаждане ще се използва за отоплението на общинските сгради. През лятото ще се произвежда топлинна енергия, ако има интерес – ще се захранват оранжерии, допълни заместник-кметът.

За да заработи централата обаче, е необходимо Държавната комисия по енергийно и водно регулиране да определи цени за производство на ток от геотермални води. „Ние сме първите, които ще произвеждат енергия от геотермален източник и на нас се пада да извървим този път“, посочи Маргин.

В община Костенец вече е изготвена тарифа за таксите, които ще се ползват за водовземане от минерални води, съобщиха от общината. Тарифата вече е одобрена от общинския съвет.

Засега общината, която получи правото да стопанисва находищата Костенец и Момин проход, предвижда за минералните води да бъдат издавани разрешителни за различни нужди: лечение, отдих, профилактика и рехабилитация, хигиенни нужди и обществени бани, геотермална енергия и др. Към момента не се обмисля концесия на изворите или пък водата да бъде бутилирана, освен ако някой инвеститор не прояви интерес специално към такава дейност.

Най-вероятно домакинствата в Момин проход ще ползват минералната вода за хигиенни нужди. Няколко хотела в Костенец са поискали да ползват допълнителни количества минерална вода за балнеолечение и СПА центровете, тъй като разширяват дейността си. Вече са издадени първите пет разрешителни.

И към момента този ресурс се оползотворява за лечение и профилактика от хотелите и лечебните заведения в Момин проход и Костенец, но свободният нераздаден дебит на водата е около 2/3 от общото количество, уточняват от общината.

Община Бургас, която също бе сред първите, които си получиха изворите, тепърва прави хидрогеоложки проучвания, които ще изяснят какъв е ресурсът на водите в бургаските Минерални бани. Когато те приключат, ще бъде извършено фактическото прехвърляне на минералните извори от басейновата дирекция към общината. 

Водата там е с добри качества, но не се препоръчва за редовно пиене. Тя обаче има доказан ефект при лечението на костно-ставни заболявания. Засега идеята е минералната вода да се ползва за лечение и спорт. Възможно е край съществуващите санаториуми и лечебни заведения да се изградят нови.

Междувременно община Бургас, която има концепция за развитието на територията, е започнала да възстановява остарялата инфраструктура на балнеокомплекса. На мястото на запустял терен там е изграден нов плувен басейн.

Строителството на басейна е част от реализацията на по-голям проект. За 2012 г. се предвижда плувната база да бъде покрита с купол, да се направят две игрища за мини футбол, тенис корт и игрище за волейбол. Целта е басейнът да се пълни в бъдеще с минерална вода.

В Свищов писането на концепция за изворите е оставено за следващия общински съвет. Тепърва ще се изяснява химичният състав на двата извора Свищов и Овча могила. Дотогава не може да се планира развитието им, казаха от общината.

Плановете на София

Столична община получи правото да стопанисва осем извора и предложи твърде амбициозни планове за тях – концесионни процедури, изграждането на СПА център в Централната минерална баня, да се топлят сградите на Министерския съвет и Народното събрание, градски аквапарк и водоснабдяване на комплекса „Спартак“,  минерален басейн с градски плаж в парк „Възраждане", голям рекреативен, спортен и развлекателен център в Челопечене...

После се оказа, че тепърва ще се прави специално звено в администрацията, което да се занимава с минералните извори и то ще заработи през есента.

„Всичко ще бъде отложено за времето след изборите”, заяви общинският съветник Вили Лилков.

Според него новото общинско звено трябва да предложи цялостна концепция за развитието на минералните извори на територията на общината. Стратегията трябва да обхваща поне следващите 5 години и да е осигурено нужното финансиране.

Лилков сигнализира, че докато се говори за бъдещето на минералните извори в София, част от сондажите през годините са били затрупани с боклуци или разрушени. Така парите за инфраструктура около изворите са похарчени напразно, заяви общинският съветник.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:24 | 14.09.22 г.
fallback