Депутатите одобриха на първо четене промените в Кодекса на труда, с които се регламентира работата от разстояние, предаде БТА.
Дистанционната работа е определена като форма на организиране или извършване на работата по трудово правоотношение, изнесена извън помещенията на работодателя чрез използването на информационни технологии. Условията и редът за полагането на дистанционен труд ще се уговарят в колективен или индивидуален трудов договор.
Има възможност да се уговори и използването на собствено оборудване на работника.
При този вид дейност хората сами ще организират работното си време, ще определят почивките си и ще ползват отпуски съгласно трудовото законодателство и според договореностите в индивидуалния и в колективния трудов договор.
Работещите от разстояние ще имат същите трудови и синдикални права, както и същия достъп до обучение и възможности за развитие на кариерата като работещите на пълен работен ден, е записано още в кодекса.
Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов коментира, че с тези изменения в кодекса пазарът на труда ще стане по-гъвкав. Той припомни, че още преди месеци социалните партньори са се споразумели за регламентирането на надомната и дистанционната работа.
Бившият социален министър и настоящ депутат от Коалиция за България Емилия Масларова се съгласи с Младенов, че промените ще доведат до подобряване гъвкавостта на пазара, като допълни, че левицата ще подкрепи проекта.