Синдикатите искат максималният осигурителен доход да стане 2 700 лева, или 10 минимални заплати. Това каза в предаването „Здравей, България“ по Нова телевизия Мика Зайкова, икономически експерт към КТ „Подкрепа“.
С увеличаването на максималния осигурителен праг ще се вдигне и максималната пенсия, тъй като тя се изчислява като 35% от максималния осигурителен доход.
„В далечната 2000 г. се договорихме да има такъв праг, който обаче ограничава и пенсиите. Сега повече от 700 лева, независимо какво си внасял, не можеш да получиш като пенсия“, коментира в тази връзка Мика Зайкова.
Работодателите обаче се обявяват против повишаването на максималния осигурителен праг. Димитър Бранков, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), призна, че този праг действително не е коригиран много отдавна, но вдигането му ще доведе до ръст на общите разходи на работодателя за осигуровки.
„Големият проблем на максималния осигурителен доход е свързан с реформи на самото пенсионно осигуряване и атрактивността на системата - да имаме интерес да се осигуряваме на максимално получения доход“, каза Бранков. Той добави, че всяко подобно решение трябва първо да бъде обсъдено в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Той допълни, че не повече от 30 - 40 хил. души в България получават заплати, близки до максималния осигурителен доход. Най-много пари в „касичката на Националния осигурителен институт“ пък внасят хората от трета категория труд и тези с осигурителен доход 550 – 600 лева, каза още зам.-председателят на стопанската камара.
Той представи и още един довод срещу вдигането на максималния осигурителен праг – приходите от увеличението му няма да бъдат усетени от пенсионерите, но според него има вероятност повече осигурени лица да минат в „сивия“ сектор и да крият осигуровки.
Повишаването на минималната работна заплата от 240 на 270 лева от 1 септември ще доведе до индексация на осигурителните прагове във всички 76 икономически дейности.
Преговорите между синдикати и работодатели започнаха в края на миналата седмица. Досега е договорено да има диференциране на доходите, върху които се осигуряват хората в зависимост от това дали работят в малко, средно или голямо предприятие, беше съобщено по БНТ.
Синдикати и работодатели са съгласни да се вдигнат осигурителните прагове в проспериращите икономически отрасли като примерно в туризма и експортно ориентираните дейности.