fallback

Ол инклузив в България – провалена система?

Ол инклузив привлича и туристи, и печалби, но качеството у нас е занижено, смята Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма. При това ползите за икономиката са спорни

13:12 | 04.08.11 г. 30

Снимка: www.sxc.hu

Мечтата на туриста е безгрижна почивка с максимум приятни преживявания и без много мислене за грижите около храната, престоя, паркинга, забавленията, децата и т. н. В последните няколко години мечтата на туриста се сбъдна с лавинообразното предлагане на ол инклузив. Плащаш веднъж – получаваш всичко, а „пакетът“ създава илюзията, че гостите получават много услуги безплатно.

Системата ол инклузив набра изключително висока популярност в България, макар и да е леко изкривена спрямо световния стандарт. У нас се предлагат различни разновидности на ол инклузив – drink, light, superior и други, което повече напомня едновремешното настаняване на полупансион и само на места – пълен пансион.

Без значение от разновидността, туристът е доволен, че може предварително да планира средствата си за почивка, които особено във време на криза са силно ограничени, както и че няма никакви други грижи около своята ваканция. Какво коства обаче това на хотелиерите – хем да задоволят всяка прищявка на своите гости, хем да предложат атрактивна цена? И какъв всъщност е ефектът върху икономиката от системата ол инклузив?

Оказва се, че не е съвсем положителен. Според изследване на доц. д-р Таня Парушева  от катедра „Икономика на туризма“ на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), големите туроператори толерират големите затворени комплекси, които глезят по всякакъв начин туриста. Така обаче местната общност и другите туристически предприятия са изключени от по-нататъшната печалба в туризма и са принудени да търсят други начини да оцелеят.

Ол инклузив хотелите печелят с 81% повече на една стая в сравнение с другите туристически предприятия, посочва доц. Парушева в изследването си. Туристическата организация на САЩ съобщава, че "ол инклузив хотелите привличат по-голяма печалба, но тяхното влияние върху икономиката е с долар печалба по-малко от другите възможности за настаняване", пише в доклада. Така за туристическите страни ол инклузив курортите могат да станат дори неизчерпаем източник на загуби. Изчисления и дебат по въпроса в България няма.

Ол инклузив в България – провалена система

Имиджът на България на евтина дестинация докарва доста чужди туристи, но предимно неплатежоспособни и дошли едва ли не на „алкохолна“ ваканция. Това значително занижава качеството на предлаганите туристически услуги, защото многобройните хотели – рожби на презастрояването на морските и планинските ни курорти, се мъчат с всякакви средства да привличат гости. Каквито и да е.

Още в разгара на миналогодишния летен сезон в The Wall Street Journal се появи критична статия за българския туризъм. „Въпреки че от десетилетия е предпочитана лятна дестинация за ученици и младежи, както и за туристи с ограничен бюджет, България продължава да не може да предложи по-високо качество на обслужване на гостите“, пише изданието.

В материала се посочва, че хората в туристическата индустрия са силно зависими от мега курортите, които привличат голяма част от туристите именно с ол инклузив. Много от гостите обаче никога повече не се завръщат в България заради лошите инфраструктура и обслужване. Заключението на изданието – страната ни изобщо не се възползва от уникалните си природни предимства и залага на масов туризъм, който е източник по-скоро на проблеми, отколкото на печалби.

Ол инклузив в България е провалена система, смята директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов. Причината за провала се крие именно в изкривяванията на системата ол инклузив и предлагането на различни „пакети“, които се доближават по-скоро до идеята за полупансион. Освен това, за да се предложи по-ниска цена, често се стига до занижаване на качеството на предлаганите храни и напитки, посочи Драганов.

Като доказателство на думите му можем да приемем многобройните случаи само от този летен сезон на натравяния и инциденти по морските ни курорти. Само от 99-те детски летни лагери бяха възбранени и бракувани 440 кг некачествени храни – с изтекъл срок на годност, без документи за произход, заради нарушения в хигиената на съхранение и т. н. За периода 4 – 15 юли т. г. бяха възбранени и бракувани над 600 кг хранителни продукти в различни обекти в морските курорти.

Румен Драганов коментира, че ол инклузив се смята за непрестижна система за обслужване в уважаваните хотели и те избягват да предлагат подобна „лоша хигиена на храната“ и „хранене „на леген“.

Ол инклузив в Гърция и Турция

Двете ни южни съседки са основни наши конкуренти на туристическия пазар, затова е добре  да знаем какво се случва с политиката по ол инклузив пакетите там.

Турция се смята за основоположник на ол инклузив системата заради разположението на хотелите и туристическите комплекси там – извън големите градове и далеч от всякакви забавления за туристите. Така че хотелиерите са принудени да им намират такива на място.

Турция обаче беше и първата държава, в която се поведе остра полемика срещу ол инклузив системата. Кметът на Анталия миналата година призна, че на хотелиерите, заради кризата, им става все по-трудно да предлагат всичко на ниски цени и с високо качество.

Още по-сериозен вой срещу ол инклузив нададоха в Гърция. Там местата за настаняване са в самите населени места и силното предлагане на „пакети“ подкопава пазара за по-малките играчи – основно заведения и малки таверни.

Предвижда се Атина законодателно да ограничи предлагането на ол инклузив в новите хотели, като им предложи различни стимули да не приемат гости на „пакети“. Гръцката национална туристическа организация подкрепя категорично тези процеси, каза Румен Драганов.

В България такива дебати – за ефектите на системата ол инклузив върху местната и националната икономика изобщо не се водят. Масово е предлагането на „пакетни почивки“ в големите ни курорти и то ще продължи, смята Драганов. Докато наемателите на ресторантите в Албена, например, трудно събират пари да си покрият дори и наемите, защото гостите на комплекса отиват там нахранени и само за по един сок, заключи той.

Няма обобщени данни за предлаганите ол инклузив почивки в курортите ни. Драганов обясни, че това се дължи на предлагането на различни разновидности "пакети“.

В крайна сметка търсенето определя предлагането и пазарът сам решава дали и колко ще бъде ол инклузив системата. Според актуални данни, които зам.-министърът на туризма Иво Маринов съобщи днес, чуждестранните гости, дошли в България с цел почивка и екскурзия, са се увеличили с 9,6%. Голяма част от тях са ползвали "пакети" за почивката си.

Предлагането на подобни услуги спестява на хотелите разходи за персонал, защото обслужването на една блок маса не изисква онова внимание, което трябва да се предложи персонално на всеки посетител, предпочел да опита от менюто. Въпросът е доколко това наистина спестява разходи, като се има предвид, че туристите в България често нанасят щети, които спестеното от заплати рядко покрива.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:31 | 13.09.22 г.
fallback